Rok 1913: Magický nápoj lásky, zakázaný v celé zemi

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1913, autor neuveden.
Věříte v kouzla a čáry? Historický článek z roku 1913 vám přiblíží, kam ve Španělsku vedla všeobecná víra v kouzelné nápoje lásky. Policie totiž už tehdy věděla, že pravá láska se přičarovat nedá, zato užití některých magických nápojů lásky může vést až k vážné otravě s trvalými následky.
Následující text pochází z roku 1913

Zakázaný kouzelný nápoj lásky.

Zvláštní zákaz znepokojil právě v nynější době madridské dámy, žádná žena na světě není totiž tak pověrčivá, jako Španělka a pokud se týče lásky, nezná její pověrčivost hranic.

Minulý rok »kouzlily« ve Španělsku zamilované dámy tak důkladně, že si i muži počali na to stěžovati a posléze vydán byl v tom směru přísný zákaz. Kterýsi básník praví, že mocnost lásky je ve všech zemích stejná, ale ve Španělích panuje v lásce ještě větší rafinovanost než kde jinde.

Ba i příslušnice vzdělaných stavů věří kouzlům, jimiž možno lásku vzbuditi nebo pozbyté lásky znovu získati. I pro případ, že milenci se jeden druhého nabaží, pomáhají čáry ku přerušení milostného svazku. Kouzlo lásky provádí se zpravidla za spolupůsobení osoby, na niž má působiti, může však účinkovati i přes moře a země.

Španělky používají hlavně nápojů lásky a mnozí, kteří těchto nápojů požili, propadli šílenství, zuřivosti nebo těžkomyslnosti. Ba i ochrnutí Jednotlivých údů prý takovýto nápoj způsobuje.

Vyšetřováním zjištěno, že jedná se vskutku o nebezpečné smíšeniny, připravené za drahé peníze jistými ženami. Tyto tekutiny známy jsou pod cizím jménem »diavolini«. t. j. ďábelské nápoje a jak se chemicky zjistilo, připravovány bývají z vanilky, zázvoru, myrhy, ze štávy durmanu a jiných jedovatých bylin.

Účelem nápojů bylo omeziti jistou měrou vůli osoby, která jich požila a podrobili silnější vůli milující osoby. Ovšem, že působily tu ještě jiné prostředky, jimž přičítána zázračná moc. Ty měly však alespoň tu výhodu, že nikomu neškodily. Tak dávaly dámy milovanému muži nepozorovaně voskové srdce, jež pokřtily jeho jménem. Pokud muž takové srdce při sobě nosí, musí planouti láskou k dárkyni.

Nyní však všecky tyto prostředky ku získání lásky byly zakázány a policie pilně střeží ženy, které nápoje lásky připravovaly. Španělské dámy hledí proto vstříc smutné budoucnosti a vymýšlejí nové prostředky ku získání lásky mužů.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1913, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. října 2021


Diskuze k článku „Rok 1913: Magický nápoj lásky, zakázaný v celé zemi“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.