Rok 1913: Jak kanadská železnice připravila naší armádu o sto tisíc mladých vojáků

původně vyšlo: Národní listy - 1913, autor neuveden.
Zajímá vás, jak naše armáda před více jak sto lety přišla díky americké železniční společnosti Canadian Pacific Railway o více než 100 000 vojáků? Článek z roku 1913 vám tento mezinárodní skandál podrobně popíše.


Aféra Canadian Pacific Railway Co.

Včera byl ve Vídni zatčen generální representant americké společnosti Canadian Pacific Railway Samuel Altmann, poněvadž se prokázalo, že sváděl mladíky vojenskou službou povinné k vystěhováni do Kanady.

Současné s ním zatčeni byli vrchní úřednici této representace Pinkas Kapeller, jeho syn David Kapeller a švakr prvnějšího David Fischer. Všichni byli dodáni soudu.

Canadian Pacific nejen staví dráhy v Kanadě, ale je též vlastnicí pozemků ve výměře více než 9 milionů hektarů, jež parceluje a kolonisuje. Aby mohla kolonisovat rychle, obrátila se na jednotlivé státy o udělení koncese k provozování vystěhovalectví.

V Anglii nepochodila, tam vydali zákaz volného stěhování se do Kanady. V Německu koncesi společnost obdržela, ve Švédsku a Norsku byla zamítnuta. Rakouská vláda dělala společnosti značné obtíže.

Společnost se nabízela, že zorganisuje příliv cizinců z Ameriky do Rakouska a Že bude podporovat export rakouského zboží z Rakouska do Kanady. Potom koncesi dostala, zařídila si ve Vídni generální representaci a ve všech zemích, zejména pak Haliči, Bukovině a Dalmacii filiálky, celkem 36. Uherská vláda Canadian Pacific koncesi neudělila.

V době balkánské krise se objevilo, že Canadian Pacific vyváží nejen mnoho reservistů do Ameriky, ale že schází též mnoho mladíků. povinných vojenskou službou. Doprava do Kanady byla neobyčejně laciná, na př. ze Lvovu stála jen 100 korun.

Agenti společnosti byli střeženi a tu vyšlo na jevo, že svádějí mladíky vojenskou službou povinné k vystěhovalectví. Dokonce i faráři a starostové obcí v Haliči dělali společnosti agenty a dostávali za každého vystěhovalce čtyři rubly.

O výsledku šetření referoval ministr války císaři a následníku trůnu: v referátů se pravilo, že Canadian Pacific vystěhovala více než 100.000 mladíků a reservistů do Ameriky. Nádraží byla ihned střežena a ve čtyřech týdnech zadrženo bylo 1700 mladíků, kteří se chtěli vystěhovat do Kanady. Včera pak přikročeno bylo k zatčení jmenovaných osob.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1913, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1913: Jak kanadská železnice připravila naší armádu o sto tisíc mladých vojáků“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.