Rok 1912: Úplatky za dodávky zbraní pro armádu

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Zajímá vás, jak zbrojní firmy získávají zakázky na dodávky zbraní? Jak to chodí dnes nevíme, ale víme, jak to chodilo kdysi. Článek z roku 1912 vám popíše přesný průběh jednání, při kterém rakouská firma pomocí úplatků získávala kontrakty na dodávky zbraní do carského Ruska.


Chytrý zástupce firmy.

Historka, která vypadá jako vystřižená z Gogolova románu a o ní se tvrdí, že je naprosto pravdivá, koluje nyní v celé řadě listů.

Za rusko-japonské války objednávala ruská vláda různý válečný materiál také u rakouských firem.

Na tyto dodávky poukazoval ruské dumě poslanec a později i předseda dumy Gučkov, jenž tvrdil, že za těmito dodávkami vězely všelijaké machle, kterých však blíže neoznačil.

Nyní se vypravuje, jaké to machle byly. Zástupce jisté rakouské firmy ucházel se tehdy v Petrohradě o válečné dodávky a přednesl svoji žádost také jistému velkoknížeti, který tehdy byl generálním inspektorem dělostřelectva, nyní však již jím neví.

Když hovor s dodavatelem trval chvíli, praví velkokníže, že musí se poraditi o této záležitosti se svým vojenským štábem a podal žadateli svoje pouzdro a shledal, že je prázdné. Ale byl to chytrý člověk, který ihned pochopil, co to znamená a jelikož takovému zjevnému pokynu rovněž dobře porozumněl, ihned sedl a napsal chek na velikou částku a vložil jej do pouzdra.

Velkokníže se vrátil a bavil se dále svým hostem. Potom podíval se nedbale do pouzdra, prohodil, že musí ještě jednou se poradili se svým štábem a prosil hosta, aby měl ještě strpení a zatím si vykouřil ještě jednu cigaretu.

Rozumí se, že chápavý jednatel okamzitě porozuměl tomuto pokynu a když se velkokníže vrátil, našel již v pouzdru druhý chek zase na stejně velkou částku.

Nyní teprve bylo všechno v pořádku a dotyčná firma dostala beze všeho onu tučnou dodávku.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1912: Úplatky za dodávky zbraní pro armádu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.