Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1912: Sotva zletilý sňatkový podvodník a jeho bohatá nevěsta

původně vyšlo: Národní listy - 1912, autor neuveden.
Někdo si peníze vydělává prací, jiný podvodem. A právě tento druhý způsob zbohatnutí za pomoci věna bohaté nevěsty si zvolil jeden sňatkový podvodník, jehož případ vám popíše článek z roku 1912.


Románová historie.

Dcera obchodníka Sigmunda v Ostravě u Žďáru, Ludmila, seznámila se před časem s mladíkem, který vyprávěl, že je bankovním úřadníkem Bohuslavem Jonákem z Brna a projevoval vážný úmysl, že by se oženil.

Udržoval s dívkou asi půl roku známost a konečně požádal rodiče za její ruku. Ti konečně svolili a tak dne 18. ledna slaven byl sňatek Ludmily Sigmundové s Jonákem.

Při svatbě měl ženich mrzutost s farářem z Ostrova, který při bedlivějším prohlížení ženichova křestního listu zjistil, že data narození, v něm udaná, jeví stopy opravy. Ale ženichovi podařilo se věc vymluviti a také uklidnili tchána, takže dal mu část dceřina věna v obnosu 1000 K, s nímž zeť odjel do Brna ,,za svým povoláním do banky“.

Ale, jak za krátko vyšlo na jevo, ujel milý Jonák, zanechav svou mladou žínku rodičům, místo do Brna do Berlína, protože cítil, že pravý stav věci nedá se již dlouho zatajiti. Ve skutečnosti je totiž hochem sotva 21letým a není žádným bankovním úřadníkem.

Sňatek podařilo se Jonákovi uzavříti podvodným způsobem tím, že předložil křestní list, v němž data svého narození zfalšoval, aby se udělal starším.

Jak celá románová historie dopadne, není možno předvídati.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1912, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. ledna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.