Rok 1912: Příběh chudé dívky, která v přestrojení za hraběnku okouzlila celé velkoměsto

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Staré přísloví říká, že šaty dělají člověka. Na svou kůži si to kdysi vyzkoušela jedna chudá mladá švadlenka, které stačilo málo a celé velkoměsto jí pokládalo za bohatou hraběnku. Jaký byl celý její příběh a jak vše nakonec skončilo? To vám prozradí článek z roku 1912.


Ženská obratnost.

V Lipsku zatkli služku, která si hrála na dcera milionáře. Vystupovala jako hraběnka z Wartenberku a — ač mladé děvče — dovedla svou roli hráti výborně.

Seznámila se s pány z bohatých lipských kruhů, měla svůj kočár a své koně, dokonce i na koni jezdit dovedla se vzácnou elegancí. Vykládala, že její pobyt v Lipsku bude jen krátký, že čeká pouze na příchod hraběcí matky, která s veškerým služebnictvem je ubytována v jednom anglickém zámku.

Jindy zase vykládala, že její bratr je důstojníkem u německé armády a přijede si pro ni v nejbližších dnech. Svým prostým a vysoce elegantním a sebevědomým vystupováním dovedla zaplašiti všechny pochybnosti.

Jezdila ve fiakru nakupovat do různých obchodů a obchodníci ji zahrnovali ochotou a dávali na úvěr. Její ctitelé jí půjčovali peníze když naříkala, že jí zavčas nedošly obnosy, které měla obdržeti.

Jeden z těchto ctitelů byl však přece jat temným podezřením a obrátil se na policii. »Milionářova« dcera, za kterou se dáma vydávala, měla tak brzy po blaženém životě. Když po odpolední kávě sedala do svého fiakru, přisedl k ní do vozu policejní úředník a poručil kočímu, aby jel na policii.

Zde se světačka přiznala, že otce vůbec nemá, tím méně milionáře, že její matka žije bídně v lipském jednom předměstí a že ona sama je 17 let stará švadlena, která před tím sloužila.

Dokázala ovšem, že k dělání velké dámy není mnoho třeba a že to i švadlenka dovede.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2021


Diskuze k článku „Rok 1912: Příběh chudé dívky, která v přestrojení za hraběnku okouzlila celé velkoměsto“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Obchod.Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.