Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1912: Nebezpečný učeň, který až do krve pokousal druhého

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Když se mladí učni učí svému řemeslu, tak na jejich dílně může dojít k nejrůznějším pracovním úrazům. Přesto jsou ale zranění, se kterými se na učilišti prostě nepočítá. Například, že jeden z budoucích řemeslníků pokouše druhého. Přesně takový případ zvláštní vám popíše článek z roku 1912.


Nebezpečný šílenec.

V jednom moravsko-ostravském strojnickém závodě zaměstnán jest jako učeň Jos. Tomíček. Týž byl již 7 měsíců v blázinci.

Po svém návratu z blázince vstoupil do výše označeného strojnického závodu do učení. Po celou dobu učení choval se Tomíček tak, že nebylo příčin ku stížnostem.

Teprve předevčírem dostavil se mu opětně záchvat šílenství. Tomíček vrhnul se v dílně pojednou na nic netušícího svého kamaráda rovněž učně J. Kunce a zakousnul se mu hluboce do páže. Kunc, jenž právě pracoval u vrtacího stroje, zaúpěl bolesti a pokusil se odtrhnouti šílence od sebe.

Týž byl ale tak pevně zakousnut do svalu ruky, že ho nebylo možno od ní odtrhnouti, aby nevytrhnul i kus svalu. V zoufalství uchopil Kunc nějaký železný předmět a udeřil jím Tomíčka po zádech. Ihned na to povolil Tomíček, načež z dílny utekl.

Venku ho však zuřivost ještě neopustila. Tomíček schoval se u cesty, kudy musel Kunc jiti domu za plot. Jakmile Kunc po práci se tudy ubíral, vyskočil Tomíček proti němu a těžkým francouzským klíčem ho několikrát udeřil do hlavy. Kunc upadl v bezvědomí. V tomto stavu dopraven byl k rodičům.

Nešťastníkovi, jenž má na několika místech lebku proraženou, poskytl první pomoc cís. rada dr. Hála, jenž mu musel hluboké rány sešiti. — Tomíček nepatří jak viděti do dílen mezi lidi, nýbrž do blázince, odkud přišel.

Podobných případů může zajisté choromyslný učeň provésti více, ponechán-li bude bez náležitého dozoru společně v prácí s jinými lidmi.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. listopadu 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.