Rok 1912: Jak se čtenáři novin dozvěděli o konci války dříve, než to věděli politici a vojáci

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Díky internetu se dnes mohou zprávy šířit takřka bleskovou rychlostí. Ale ani to nestačí k tomu, aby dnešní média překonala jeden dávný rekord z Anglie. Článek z roku 1912 vás seznámí s tím, proč média věděla o konci Búrské války dříve než politici.
Následující text pochází z roku 1912

Chytrý zpravodaj.

Pěkný kousek zpravodajské zdatnosti sdělují anglické listy o Meltonu Priorovi, někdy válečném zpravodaji listu »London News«.

R. 1881 měla Anglie válku s Bury. Protože tehdy šlo též o rozsáhlá pole diamantová, byly zprávy z bojiště v Anglii hltány. Jmenovitě k blížícímu se míru pohlížel celý Londýn s nedočkavým napětím. Vědělo se, že o mír se vyjednává ve farmě O’Neilově u Majuby.

Transvalský president Krüger a anglický generál Wood smlouvali se tam o podmínky. V rozhodující chvílí obležena byla farma válečnými zpravodaji, mezi nimiž náramně nevinně se tvářil Melton Prior. Podařilo se mu před tím získati si pobočníka generálova. Pobočník přislíbil zpravodaji, že mu dá znamení, bude-li mír uzavřen.

Najednou také se objeví milý pobočník ve vratech farmy, rozhlédne se nevinně kol a sáhne si na levé ucho. To bylo smluvené znamení. Zpravodaj vida to, smekl klobouk a bílým šátkem si otřel čelo. To bylo znamením zase pro jeho sluhu, který několik set kroků opodál ho sledoval dalekohledem. S sebou měl osedlaného koně a v kapse připravenou depeší. Na znamení pánovo vskočil na koně a tryskem ocitl se na nejbližším telegrafním úřadě, kde odevzdal redakční depeši.

Za chvíli vyjde z farmy generál Wood a praví k novinářům: »Pánové, mám čest sděliti vám, že mír byl podepsán. Ale jsem nucen si vyhradit telegraf nejprve pro svou depeši ministerstvu vojenství.«

V ministerstvu vojenství v Londýně nemálo byli užaslí, když roznašeči listu »London News« vyvolávali již zprávu o míru, mezitím co oni teprve se namáhali luštěním šifrované depeše generálovy.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. května 2021


Diskuze k článku „Rok 1912: Jak se čtenáři novin dozvěděli o konci války dříve, než to věděli politici a vojáci“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.