Rok 1912: Falešný lékař, který svým léčením způsobil smrt desítkám lidí

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Nevěříte moderní vědecké medicíně? Historický článek z roku 1912 vás seznámí s případem jednoho maďarského falešného lékaře - léčitele, který na ní také nevěřil. Pomocí svého mastičkářství si tehdy vydělal značnou sumu peněz, ale také zabil nejméně 30 svých pacientů.


Mastičkář usmrtil třicet osob svými léky.

Vrchní hejtmanství v Budapešti zavedlo rozsáhlé vyšetřování proti jistému 46letému Štěpánu Magyarovi a dalo také již rozkaz k jeho zatčení, ale Štěpán Magyar uchýlil se náhle z hlavního města na svůj statek v Nagy-Kolë, kdež, přibude-li tam skutečně, bude ovšem ihned zatčen.

Magyar přibyl do Budapešti původně jako kupecký pomocník. ale záhy se počal vydávali lidem omezenějšího rozumu za lékaře, a když se mu v tom dařilo, najmul si byt o 6 pokojích, kdež začal prováděti své léčebné podvody ve velkém slohu.

Byl několikráte pro to odsouzen k pokutám, ku podivu však vždy jen k menším. Avšak když byl i jednou odsouzen pro těžké ublížení na těle na 6 měsíců a pak pro padělání směnek na 2 leta do vězení, počal »léčením« svým přes to zase znovu.

Nedávno koupil si dokonce v Budapešti dům. Konečně byl však předce shovívavosti úřadů konec: Policie provedla důkladnou prohlídku Magyarova bytu a objevila tam pravou spoustu všelikých pilulek, prášků, vodiček a všelijakých lekvarů. Jeden druh »léků« u Magyara nalezených sloužil zřejmě i k vyhánění plodů.

Až dosud vyslechnuto 1200 pacientu smělého fušera. Zároveň zjištěno, že vedle toho z »pacientů« Magyarem léčených, zemřelo třicet osob a jak policie z vážných důvodů soudí: zemřelo účinkem nebezpečných »léků« fušerových.

Mimo jiné léčil Magyar tuberkulosu tím způsobem, že dával piti lidem víno smíšené s paprikou...


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2021


Diskuze k článku „Rok 1912: Falešný lékař, který svým léčením způsobil smrt desítkám lidí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.