Rok 1912: Armádou placená dovolená pro koně

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Armáda potřebovala pro své fungování v dobách Rakousko-uherské monarchie tisíce koní. Zajímá vás, proč někteří z těchto koní dostali oficiálně vojáky placenou dovolenou? Článek z roku 1912 vám o koních na dovolené a obecně o armádních koní prozradí víc.


Koně v Rakousku.

Rakousko zakázalo, jak známo, vývoz koní. Loňského noku bylo z Rakouska vyveženo 41.568 koní, což činí asi čtrnáctý díl počtu koní vhodných pro vojenskou službu.

Téměř polovice z nich byla dodána do Italie. Značný počet byl též vyvezen do Německa, Rumunska a Turecka. Dnešní stav koní mocnářství je odhadován na 4,400.000 kusů; dle posledního sčítání z r. 1910 bylo v Rakousku 1.800.000 koní, v Uhrách asi 2,300.000 a na Bosnu a Hercegovinu připadlo 300.000 koní.

Z tohoto celkového stavu je přibližně jedna sedmina schopna sloužiti vojenským účelům. Počet vojenských koní, které naše vojenská moc udržuje v míru, páčí se na 61.000 koní jízdních a 7300 koní tažných, čítaje v to i soumary.

Ježto však těchto koní nelze vždy zužitkovati, stvořena byla instituce tak zv. »koní na dovolené«.

Část dobře vycvičených armádních koní předává se soukromníkům k používání. I uživatelé musí se však zavázati, že budou koně chovati v bezvadném stavu, dodají je každoročně k vojenskému výcviku a ku prohlídce.

V případě mobilisace jsou povinni odvésti je do 24 hodin k příslušnému pluku. Značná část těchto koní doplňuje se v míru nakupováním plnoletých zvířat.

Nákup obstarávají z největší části asetní komise, také však jednotlivé pluky nakupují koně v oboru vlastní působnosti. Úhrnná spotřeba páčí se ročně na 14.000 koní. Z těch asi 20 proc. kupuje se jako hříbata a vychovává ve zvláštních dvorech.

Správa koní u vojska přísluší generálníma remontnímu inspektoru, a zeměbrany příslušnému inspektora zeměbranické jízdy. V případě mobilizace musí býtí v nejkratší době opatřeno 190.000 koní. Zákonem o odvodu koní vázán je každý jejich majitel, aby koně k vojenské službě způsobilá, dodal za přiměřenou odměnu státu.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1912: Armádou placená dovolená pro koně“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.