Rok 1911: Pro bohaté politiky zákony neplatí

původně vyšlo: Osvěta americká - 1911, autor neuveden.
Máte někdy pocit, že na některé vysoce postavené politiky běžné zákony neplatí? Že mocným a bohatým lidem beztrestně prochází věci, za které by běžný občan skončil před soudem? Článek z roku 1911 z českých novin vydávaných v Americe vám ukáže, že se podobné situace stávaly i v USA.


Na bohatého lumpa zákon nesmí.

Soudce Petit v Chicagu rozhodl v sobotu, že illinoisský senát nemůže donutili Edwarda Tildena, předsedu masného trustu a pokladníka koruptního fondu, jimiž zvolen byl William Lorimer spolkovým senátorem, ku předložení soukromých bankovních účtů.

Rozhodnutí toto vztahuje se také na bankéře, s nimiž Tilden obchodoval a jichž zatčení rovněž senátem bylo nařízeno, když odepřeli předložití Tildenovy účty. Situace jest nyní tato:

Několik věrohodných mužů, zaujímajících vysoce zodpovědná postavení, prohlásilo, že Tilden byl pokladníkem $100,000 koruptního fondu, což pravděpodobně mohlo by se dokázali nahlédnutím do jeho bankovního účtu, ale pan soudce Petit prohlásil, že illinoisský senát nemá k tomu práva.

Za to soukromí biřicové Burnsovy agentury, kteří přepadli úřadovnu organisace železářských dělníků v Indianapolis a rozbili tam stolky úřadníků a pokladnu a zabavili všecky knihy a listiny — byli úplně v právu!

Záhodno ještě podotknouti, že když Lorimer vrátil se do Chicaga po svém “očistění” v senátě — unikl vyhození jenom šesti hlasy a to senátorů, kteří dosluhovali svoji lhůtu — onen soudce Petit velebil jej na banketě k jeho poctě vystrojeném, což konečně nemusí ani překvapovati, neboť Petit děkuje Lorimerovi za nominaci a dosažení výnosného úřadu, ale že tentýž soudce Petit rozhodoval v případě, kdy jednalo se o téhož Lorimera, to je prostě skandál.


Původní zdroj historického článku:
Osvěta americká - 1911, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. července 2022


Diskuze k článku „Rok 1911: Pro bohaté politiky zákony neplatí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.