Rok 1910: Šperky, vyráběné z očí mrtvých lidí

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Myslíte si, že vás již žádný módní výstřelek nemůže překvapit? Článek z roku 1910 vás přesvědčí o omylu. Tehdy se v USA staly nejnovějším módním trendem šperky, jejichž součástí byly pravé lidské oči. Zajímá vás, kde zlatníci oči získávali, jak se šperky z lidských očí vyráběly nebo kolik stály?
Následující text pochází z roku 1910

Obchod s lidskýma očima.

Člověk prý si na vše zvykne a proto také jistý podnikavý člověk zahájil obchod s lidskýma očima, jež Jdou velmi dobře na odbyt v Americe. Nejsou zde snad míněny oči skleněné, nýbrž skutečně lidské oči, ovšem osob zemřelých.

Lékař dr. Ch. Chicard objevil totiž způsob, jímž lze oku zemřelého člověka zachovati přirozený lesk. Tajemství této úpravy odkoupil Chicardovi novoyorský klenotník z V. avenue, jenž nyní z něho těží a poskytuje rozmařilým a výstředním Američankám, aby se zdobily lidskýma očima.

Americké dámy liší se dnes velice od divochů, kteří mají náhrdelníky ze zubů dravých zvířat. Jak mnohem výše stojí necivilisovaný divoch nad dámou, jež cynicky se »zdobí« náhrdelníkem z lidských očí —? Ovšem, lidské oči jsou náležitě preparovány a upraveny.

Víčka jsou nahražena lesklými smaltovanými štítky a tam, kde bývaly dříve brvy, třpytí se nyní drobné drahokamy. Na pláštíku hodinek, na rukojeti hůlek a slunečníků, všude nosí bohaté Američanky, které svého času zavěšovaly si na šíji živé želvy a ještěrky, lidské oko, praeparované a zasazené v obrubu démantovou.

Obchod s očima, jeden z nejcyničtějších, vyžadující lidí otupělých, kvete v Americe neobyčejně.

Za krásné zachovalé oko platí se klenotníkovi až 4000 korun. Největší poptávka je po hnědých očích a nejdráže jsou placeny oči, jež mají na duhovce několik barev. Rovněž draze jsou placeny oči rusovlasých žen, mající zelenavý tón a jsou žlutě žíhány.

Ježto je velmi málo takovýchto očí a také praeparování jich působí potíže, cení si klenotník jedno oko zelenavé, žlutě žíhané na 5000 kor. Nejméně se platí za světle modré očí, ježto ztrácejí lesk. Oči opatřují se z piteven.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. ledna 2022


Diskuze k článku „Rok 1910: Šperky, vyráběné z očí mrtvých lidí“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.