Rok 1910: Konec celibátu pro kněze? Papež jim plánuje povolit manželství

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1910, autor neuveden.
Co si myslíte o kněžském celibátu? Historický článek z roku 1910 vás seznámí s tím, že už tehdy za jistých okolností papež svatbu kněžím povoloval a dokonce se spekulovalo o úplném zrušení celibátu.
Následující text pochází z roku 1910

Nynější papež a celibát.

Zpráva pařížského jednoho listu, že papež Pius X. hodlá zrušiti celibát, vyvolala namnoze vzrušení a zavdala příčinu k různým pověstem, že se chystá v této věci ve Vatikánu pronikavá reforma.

Žurnál »ltalie«, který má s papežskou stolicí dobré styky, sděluje nyní, že stav této otázky je takový: Dříve uznávaly také všechny státy, že kněžství je překážkou manželství, že kněz se nesmí ženiti. Časem však skoro všechny státy tuto překážku odstranily, takže také kněz může uzavřítií manželství dle zákona platné.

Tělo výhody kněží vždy častěji používají, vystoupí z církve, dají se občansky sezdati a založí si rodinu. Z těchto kněží mnohý se později vrátí buď z bídy nebo z lítosti zase do lůna církve a je schopen se káti, pakliže se mu dovolí, aby se o rodinu mohl starati, při čemž by působil na jiném místě nežli byl dříve jako kněz.

Rozumí se, že kněžský úřad nemůže vykonávali, ale poněvadž knězem fakticky zůstává. Je jaksi knězem ženatým z papežského dovolení. Podmínkou je také, že jeho sňatek nezpůsobil svého času skandál nebo pohoršení.

Jak známo, jsou ve všech východních zemích katoličtí kněží ženatí a nyní tedy také na západě svoluje papež za jistých podmínek, aby kněz mohl býti ženat.

Celibát kněžský nemá, jak známo, nic společného s články víry, je to pouhý zastaralý disciplinární předpis, který může papež kdykoli škrtem péra zrušiti.

Tím ovšem, že Pius X. od případu k případu kněžský sňatek vyjímečně povolí, není ještě celibát zrušen a zrovna nynější papež, konservativní do strnulosti, jistě tuto reformu neprovede. Jeho slabost dokazuje však zpuchřelost celé celibátní instituce.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. dubna 2022


Diskuze k článku „Rok 1910: Konec celibátu pro kněze? Papež jim plánuje povolit manželství“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.