Rok 1910: Dopadený koňský řezník, který se vydával za lékaře

původně vyšlo: Řeznické noviny - 1910, autor neuveden.
Používáte pro zlepšení svého zdraví prostředky, původně určené pro léčení koní? Článek z roku 1910 vám popíše příklad, který šel ještě o trochu dál. Medicínu v něm lidem předepisoval člověk, který byl specifický odborník na koně - byl to jejich řezník. Jak to s ním i jeho pacienty dopadlo?


Mastičkář

Mazaný mastičkář je koňský masař Rob. Bieberle, příslušný do Dlouhé Loučky; vydává se za lékaře, na svých pacientech láká vysoké honoráře, lstivě jim předstíraje, že budou uzdraveni.

V Třeštině poctil svou návštěvou řezníka Kupku a jeho tchýni domkařku Marii Fuksovou. Kupka by se byl rád zbavil výrazu na nohou a proto dal se jím také napálit a na zakoupení rychle prý účinkující masti mu odevzdal hotově 70 K. Bieberle mu ji po několika dnech doručil i s nějakým mýdlem a tchýni také něco na bolavé oči.

Domkařce Anastasii Rýznarové ve Stavenici přinesl pro jejího chlapce na bolavou nohu masť, byl u ní třikráte a za to mu zaplatila nejméně 50 K. U Rýznarové se seznámil s ovdovělou domkařkou Filomenou Kadlecovou, v téže osadě bydlící. Její bratr, studující 6. třídy gymnasia zábřežského, je postižen neduhem na pravé ruce a marně vyhledával lékařskou pomoc.

K žádosti jeho sestry prohlédl Bieberle ruku, uznal, že bude nutno ji vyčistit a potěšil ji zprávou, že bratrovi pomůže. Dvakrát přinesl nějakou masť, jednou jakousi sůl pro žaludek a obdržel od Kadlecové úhrnem obnos 109 K. Pak taškáře již neviděla.

— Předposlední sobotu stál tento prohnaný šibal — specialista před trestním senátem v Olomouci pro zločin podvodu. Dosud byl ponechán na svobodě. Přihlížeje k jeho dřívějším citelným trestům, byl po skončeném přelíčení odsouzen do žaláře na 18 měsíců. Byl hned odveden do vazby.

Ještě pořád těží darebáci z hlouposti lidské.


Původní zdroj historického článku:
Řeznické noviny - 1910, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1910: Dopadený koňský řezník, který se vydával za lékaře“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.