Rok 1910: Báječné úspěchy prvních pilotů

původně vyšlo: Národní listy - 1910, autor neuveden.
Dnes pokládáme letadla za běžný dopravní prostředek, který může bezpečně dopravovat cestující na vzdálenosti dlouhé stovky i tisíce kilometrů. Článek z roku 1910 vám ale ukáže svět prvních letadel a odvážných pilotů, kdy se za velký úspěch pokládaly úplně jiné letecké výkony.


Vzduchoplavba

Nové úspěchy Farmanovy školy.

Ze žáků H. Farmana se vyznamenal poslední dobou zejména peruanský sportovec Chavez, který onehdy letěl bez přerušení 1 hod. 7 minut. 3. t. m. se vznesl Chavez do výše 510 m.

— Učitel Farmanovy školy Vandenborn letěl z Mourmelonu do Remeše, kde po 30 km, ulétnutých za 22 minuty, přistál uprostřed cvičícího vojska. Pobyv tři hodiny, v kteréž době byl náležitě slaven vojskem a přijímal blahopřání důstojníků, letěl zpět ve značné výši. Zabloudil však a snesl se k zemi v obci Prosnes, aby se poptal, kde jest. Odtamtud letěl do Mourmelonu, kde se objevil ve výši 150 m, kdy Chavez kroužil 500 m nad plání. Vandenborn vypnul ve výši 150 m motor a v nádherném klouzavém letu se snesl.

— Geo A. Chavez podnikl teprve sedmý svůj výlet v aeroplanu. Poněvadž nikdy se nevznesl v balonu, zažil zcela nové dojmy. Nejmohutnějším z nich, který zatlačoval všechny ostatní, byl strach, aby nevypověděl službu stabilisator příčný. Osmělen, hodlá se Chavez pokusiti o výškový rekord.


Rougierovy lety nad mořem.

Rougier zahájil 3. března své lety nad mořskou zátokou u Monte Carlo. Úkolem jeho jest vznésti se na úpatí tvrze Antoine u Monaka, letět přes moře na Cap Martin, otočití a vrátiti se ke startu. Trať tam a zpět měří asi 9 km nad mořem.

Připomenouti dlužno, že loni touto dobou se sešlo k aviatickému meetingu v Monaku množství přihlášek, ale žádný z konkurentů se neodvážil k letu zmíněnou tratí. Rougier se vznesl o 5. hod. z přístavu a ustavičně stoupaje letěl nad moře, provázen pozdravy ohromných zástupů.

Po pěti minutách otočil nad Cap Martin a ve výši 100 m se vrátil přes zátoku a přístav zpět na místo odletu.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1910, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. května 2022


Diskuze k článku „Rok 1910: Báječné úspěchy prvních pilotů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.