Rok 1909: Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst?

původně vyšlo: Amerikán - 1909, autorka Josefina Hillová.
Zápach z úst není nic příjemného. Pokud vás tento problém občas trápí, tak zkuste vyzkoušet některou z rad na toto téma z roku 1909. Naši předci si s tím dokázali poradit, ať už byly příčinou zkažené zuby nebo třeba žaludek.


Zápach z úst.

Velmi odporné jest, mluvíme-li s někým a jemu páchne z úst.

Příčina zápachu může býti rozmanitá. Mohou to býti nečistá ústa, v nichž nalézají se zbytky pokrmů, které hnijí. To bývá zvláště u lidí s vyžranými zuby, v nichž se zbytky potravy usazují a hnijí.

V tomto případě jest třeba každý den kartáčkem zuby vymývati, alby se v nich nemohlo nic držeti. Také vyžrané zuby samy o sobě vydávají nepříjemný zápach—a tu je nejjednodušší prostředek je vytrhati.

Trpí-li dásně kurdějemi (skorbutem), v kterémžto případě všecky zuby se hýbají, vychází z úst nepříjemný zápach, který se odstraní tím, když vyléčíme kurděje. Nejhroznější však zápach z úst pochází od souchotinářů, nebo jinakými plicními nemocemi trpících lidí. Zápach tento nedá se ovšem odstraniti, pokud souchotiny trvají.

Zápach z úst, který nepochází od nemoci plic, odstraníme, když si třikrát denně vyplachujeme ústa vlažnou vodou, do níž přidáme několik kapek roztoku nadmangaňanu draselnatého. Prostředek tento přispívá i k tomu, že zuby nevyžírají se tak rychle. Ovšem, musí se každodenně opakovati.

Také vyplachování vodou s několika kapkami silice z máty peprné ničí zápach úst. Držení různých prostředků v ústech nebo kousání jich, jako v poslední době byl Lusin, není dobré, poněvadž ony zápach neodstraňují, nýbrž jen přemáhají zápachem jiným.

Když již bychom neměli snad času, vícekráte denně ústa vyplachovati, jest nezbytné aspoň ráno před jídlem zubí otříti kartáčkem, aby se z nich odstranila páchnoucí usazenina.

Jindy vychází zápach ze žaludku. Stává se to, přejí-li nebo přepije-li se člověk nestřídmý. Takový zápach však přestane, když žaludek uvede se do pořádku. Nejdříve se tak stane, požijeme-li kávovou lžičku pálené magnesie nebo dvojuhličitanu sodnatého (sody bicarbony) a zapijeme čerstvou vodou.


Původní zdroj historického článku:
Amerikán - 1909, autorka Josefina Hillová.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. prosince 2022


Diskuze k článku „Rok 1909: Jak se zbavit nepříjemného zápachu z úst?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.