Rok 1909: Farář z Olomoucka kvůli své lakomosti ohrozil život malého chlapce. Zachránili ho až dobrosrdeční železničáři

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Hlas lidu - 1909, autor neuveden.
Když se řekne zneužívání dětí církví, tak vás asi napadne některý z mnoha sexuálních skandálů. Jsou ale i jiné způsoby zneužívání. Článek z roku 1909 vám popíše jeden takový případ z Majetína, kdy místní farář cynicky ohrozil život devítiletého chlapce jen proto, aby ušetřil pár haléřů za poštovní známku.
Následující text pochází z roku 1909

Velebný pán z Majetína.

Píše se nám: Činu opravdu hnusného dopustil se velebný pán z Majetína (Olomoucko).

Jakési N. Dvořáčkové v Hulíně zasílal dopis. Aby však ušetřil 10 hal. na porto (či proč?), nařídil chlapci jménem Josef Molek, aby mu dopis do Hulína donesl. Chlapec je slabý, na pohled asi devítiletý. Cesta z Majetina do Hulína měří 27 kilometrů a dospělý muž by potřeboval alespoň sedm hodin, než by ji urazil.

Na tuto dlouhou cestu nedal velebník chlapci ani haléře, ačkoli věděl, že se nemůže vrátit dříve než druhého dne!! Podotknouti dlužno, že chlapec byl poslán za velikého větru o 3 hod. odpol. na cestu.

V 7 hod. večer došel chlapec do Přerova, kdež se ho plačícího ujalo několik železničních zřízenců, kteří nahlédli, že chlapec dále jíti nemůže, poněvadž by do Hulína před půlnocí nedošel. A pro pitomé psaní vydávat hocha v nebezpečenství života, to železniční zřízenci nechtěli. Velebný pán z Majetína má ovšem jiné mínění.

Po delší poradě (o kaplanově mizernosti museli se raditi socani, aby ji napravili!) vzal si jeden z nich hocha na starost, dal mu večeři, nocleh, ráno pak snídaní a peníze na dráhu do Hulína, aby tam psaní odevzdal.

Cizí člověk poskytl tedy chlapci z milosrdenství to, co byl povinen velebný pán mu dáti za prokázanou službu. To nejlepší, vlastně nejcyničtější, přijde na konec:

Velebný pán věděl, že chlapec cestou vyhladoví a dal mu proto — modlitbičku s podotknutím, aby prý se po cestě pilně modlil, že prý hladu neucítí!!

Modlitbička má nadpis: „Nábožné povzdechy k Bohu, Pánu Ježíši a k blahoslavené Panně Marii na dostiučinění a usmíření za všeliká rouhání proti P. Bohu.“ A končí napomenutím: „Nevezmeš jména božího nadarmo!“ Na rubu „Povzdechů“ slibuje církev neplnomocné i plnomocné odpustky tomu, kdo se je „se srdcem zkroušeným“ nábožně modlí.

Opakujeme, že nemůže být nestoudnějšího rouhání, jehož se tu majetínský velebník dopustil. Kdyby ještě vládla kaprálská lavice, zasloužil by ne jednou, ale třikrát pětadvacet!


Původní zdroj historického článku:
Hlas lidu - 1909, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. června 2023


Diskuze k článku „Rok 1909: Farář z Olomoucka kvůli své lakomosti ohrozil život malého chlapce. Zachránili ho až dobrosrdeční železničáři“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.