Rok 1909: Bouřlivé demonstrace proti zdražování mléka

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Hlas lidu - 1909, autor neuveden.
Někdy se potraviny zdražují, protože stoupají náklady na jejich produkci. Ale někdy se zdražují také proto, že jejich bohatí producenti chtějí být ještě bohatší. Alespoň tak to podle článku z roku 1909 bylo v tehdy na Šumpersku s mlékem. Zajímá vás, jak tehdy lidé na prudké zdražování reagovali?
Následující text pochází z roku 1909

Boj proti zdražování mléka na Šumpersku.

Naši velkostatkáři, šlechta i sedláci mají neustále spadeno dle vzoru všech lichvářů na kapsy chudého lidu. Co promarní v šíleném přepychu, ve společnosti lehkých ženštin a co prohraji v hernách a kartách, to chtí vymačkati z kapes dělníků neustálým zdražováním svých výrobků.

Zvláště mléko, poněvadž jej užívá chudý lid, všichni tito páni neustále zdražují. Velkostatkáři a výrobci mléka vůbec na Šumpersku pokoušeli se již několikráte zdražiti mléko, ale pro zoufalý odpor dělnictva netroufali si zákeřný tento plán uskutečniti.

Před krátkou dobou usnesli se zdražiti litr mléka o 4 hal. a ihned na to opět o 4 hal. Toto pirátské vyděračství pobouřilo dělnictvo do té míry, že z toho po vstaly bouřlivé pouliční demonstrace. Dělnictvo svolalo několik protestních schůzí, na nichž odsoudilo hanebný útok výrobců mléka na své kapsy a po schůzích jako proud lávy valilo se v zástupech před budovy hlavních zdražovatelů, kdež důrazným způsobem dalo průchod svému zoufalství.

Při demonstraci konané dne 23. srpna dostoupilo rozčilení stálým zdražováním provokovaného davu svého vrcholu. Všeobecnému rozčilení padlo za oběť i několik okenních tabulí. Rozumí se, že jako vždy tak i tentokráte zahájily úřady proti demonstrantům rozsáhlé vyšetřování a na udání jistého truhlářského učně zatčeno bylo několik dělníků a dělnic.

Zvěst o jejich zatčení rozlétla se však bleskurychle městem, což mělo za následek, že dne 25. srpna zastavilo dělnictvo ve mnoha továrnách okamžitě práci a šlo demonstrativně před soudní budovu, kdež energicky žádalo okamžitě propuštění zatčených.

Na intervenci soudr. posl. Freundlicha prohlásil okresní soudce, že dotyční dělníci zatčeni byli bez jakéhokoliv nařízení soudního a slíbil, že předsevezme ihned se zatčenými výslech, aby je mohl ihned po té propustiti na svobodu, což se také stalo. Tím utišeno bylo poněkud krajní rozčilení dělnictva, ale napietí mezi konsumenty proti zdražovatelům mléka trvá.

Dělnictvo vyhlásilo na zdražené mléko boykot a jest naděje, že svorným postupem všech konsumentů podaří se zákeřný lup moderních velkostatkářských pirátů odraziti.


Původní zdroj historického článku:
Hlas lidu - 1909, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. listopadu 2022


Diskuze k článku „Rok 1909: Bouřlivé demonstrace proti zdražování mléka“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.