Rok 1908: Homeopat, který plánoval pitvy živých lidí

původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Jaký máte názor na vivisekci zvířat - tedy jejich pitvání za živa? Možná je pokládáte za brutální týrání, pro které není už v dnešním světě místo. Přitom to není tak dlouho, co někteří vysoce postavení lékaři plánovali provádět vivisekce i na lidech. Podrobnosti v článku z roku 1908.


Vivisekce — lidi.

Doktor George H. Quay, děkan Homeopathic Medic. School v Clevelandu (Ohio), navrhuje, aby nenapravitelní zločinci byli obětováni lékařské vědě a za živa pitváni.

Lidstvo prý nebude postrádati nějaký tucet zločinných individuí, když jde o zkoumáni prostředků, kterak vyléčiti miliony lidí. Nebylo by lépe, táže se dr. Quay, aby tito zločinci, místo aby byli břemenem lidstva, stali se jeho dobrodiním?

Návrh jeho skutečně nalezl ohlasu a v »New York Heraldu« řada lékařů přimlouvá se za provedení tohoto návrhu. Tělo lidské, třebas podobně utvářené, má přece jisté jemné rozdíly s tělem zvířat, na nichž až dosud vivisekce byla prováděna.

Dokud věda lékařská prý bude omezena jen na analogické poznatky v člověku dle zvířecího těla, a nebude moci své pokusy dělati na živém těle lidském, dotud prý nelze doufati v další pronikavý pokrok.

Vivisekce by byla ovšem prováděna ve stavu bezvědomí (narkosy), přes to však pochybujeme, že se najde stát, který by k tomuto způsobu trestu smrti přivolil.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. června 2021


Diskuze k článku „Rok 1908: Homeopat, který plánoval pitvy živých lidí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.