Rok 1907: Výzva manželky milionáře jiným bohatým ženám

původně vyšlo: Lidové noviny - 1906, autor neuveden.
Jak by se měli mimořádně bohatí lidé chovat k ostatním? Zajímavý názor od ženy, která sama začala jako chudá dělnice v továrně na doutníky a nakonec skončila jako žena milionáře, vám prozradí článek z roku 1907.


Milion za toiletu ročně!

Julie Morosinová v Nov. Yorku prohlásila, že vydá ročně 200.000 dolarů na šaty, což Rosu Pastor Stokesovou pohnulo k tomu, aby o oné osůbce vyslovila své mínění.

Označila tuto dcerku milionáře-bankéře jako duševní chudinku a vyčetla jí, že rozhazuje celé jmění, kdežto tisíce jejich bližních hynou hladem.

Někdejší doutníkářská dělnice, nyní žena milionáře J. G. Phellps Stokesa, praví: »Lidé druhu Miss Morosini nikdy nepřemýšlejí, co něco stojí. Ženy třídy dělnické musí však o tom stále přemýšleti, a jednou budeme to musit činit všichni.

Možná, že nám to pak přijde draze, nepočnou-li ženy, které utrácejí ohromná bohatství, k jichž vydělání ničím nepřispěly, časně a brzo uznávati, jaké ohromné nespravedlnosti se dopouštějí v našich hospodářských a sociálních poměrech.

Bylo by snad záhodno, aby Miss Morosini, a ženy stejné třídy s ní. uvažovaly o dojmech, jaké vyvolává její veřejná chvástavost u žen, které vyrábějí to její bohatství, které ona tak marnotratně vydává, a jaký toho jednoho dne bude následek.

Ženy tak výstředně marnotratné nejsou a nezasluhují toho, aby byly šťastny. Ženy, nemající více šatů než co třeba, aby slušně mohly vystupovati, nejsou a nemohou také býti šťastny. Není jediné věci, kterou ženy boháčů nosí nebo mají, jež by nebyly vyrobeny prací, a práce musí strádati v chudobě.

Proč ženy, hýřící z potu žen jiných, nepřemýšlejí o nespravedlnosti svého postavení?«


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1906, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. listopadu 2020


Diskuze k článku „Rok 1907: Výzva manželky milionáře jiným bohatým ženám“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.