Rok 1907: Veselé i moudré rozsudky soudců, řešící žaloby mezi manžely

původně vyšlo: Lidové noviny - 1907, autor neuveden.
Jak těžkou práci má soudce, který musí neustále řešit konflikty mezi manžely? Zajímavý úhel pohledu na tuto otázku vám dá několik ukázek rozhodnutí, které v roce 1907 učinili američtí soudci.


Obtíže manželství.

V severní Americe, kde rychlý sňatek a rychlý rozvod staly se národní kalamitou, zajímavy jsou také manželské soudy a vzájemné stížnosti manželů.

— Choť stýskala si soudci, že manžel její jí neustále líbá, což ji obtěžuje, jelikož hubičky nemá ráda. »Chápu něžnou lásku vašeho chotě.« pravil soudce galantně »a uznávám, že jest třeba v zájmu manželského míru. aby manžel své láskání omezil. Souhlasíte-li, dohodněte se o 30 políbeních denně.« »Jest to ještě mnoho, ale přijímám.« odpověděla choť, manžela však soudce na svolení se neptal.

— »Žaluji na svou manželku, v jejímž obchodě jako pokladník jsem zaměstnán, že mi dává malý peníz na útratu - chtěl bych více.« »Budeš-li chtíti více, propustím tě z obchodu a dosadím na tvé místo cizího,« pohrozila manželka svému choti. »Nemáte práva ve svém odvislém postavení žádati přes umluvenou mzdu,« rozhodl soudce.

— »Můj manžel jest nevěrec, nechce mne v neděli doprovázet do kostela.« stěžovala si manželka americkému soudci. »Aby kostel s vámi navštěvoval, nemohu mu naříditi; stát nemá vliv na církev; vynucená návštěva kostelní jest urážkou boží a hříchem, a proto nemohu vynésti rozsudek.«

— »Má žena kouří z dýmky, já jsem nekuřákem.« žaloval manžel. »V zájmu manželského míru ukládám vám, paní, abyste se zřekla kouření; dýmka nenáleží zpravidla k ženským obyčejům.«

— »Můj manžel nechodí přesně domů, toulá se mi po nocích, někdy přichází až k ránu.« stěžovala si manželka. Soudce vyptav se, zda manžel jest oddán lihovinám a nevede-li lehkomyslný život, pro pozdní návraty vinníka jen napomenul, odůvodniv výrok svůj tím, že i nejpořádnější manžel někdy se zdrží a že někdy i manželky samy své spořádané muže posílají do hostinců.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. listopadu 2022


Diskuze k článku „Rok 1907: Veselé i moudré rozsudky soudců, řešící žaloby mezi manžely“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.