Rok 1907: Řádění pirátů silnic v Českých Budějovicích

původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Jak vypadaly začátky automobilismu v Čechách? Historický článek z roku 1907 vám ukáže, že díky některým řidičům měl tehdejší provoz na silnicích k romantické idylce velmi daleko.


Nehody, automobily zaviněné.

Z Čes. Budějovic se nám sděluje:

V pondělí dne 22. t. m. k večeru ujížděl k Č. Budějovicům směrem od Vodňan automobil . Poblíže hostince „U ruského císaře“ setkal se s povozem, do něhož zapřažení byli dva mladí erární hřebci, které chová rolník a hostinský pan Čaloun.

Ačkoliv řidič automobilu viděl, že se koně plaší a že kočí dává znamení, projel přece v nejprudším letu kolem hřebců; koně se splašili a srazili k zemi mimojdoucí ženu, kterou pošlapali velmi zle, takže nebohá utrpěla četná zranění, zejména též zlomeninu nohy. Ve zraněné ženě, s níž šla její dcera, zjištěna byla manželka kamnáře p. Martinka, zaměstnaného v Hardtmuthově továrně.

Hostinský pan Čaloun na kole dojel do Č. Budějovic neštěstí oznámiti, načež přijel ambulanční vůz záchranné stanice, jímž zraněná žena dopravena byla do nemocnice.

— Jinou nehodu, ne už tak tragickou, zavinil se svými automobilem zdejš. obchodník p. Mattosch (čti Matouš) z Divadelní ulice. Pan Mattosch jezdí městem tak rychle a bezohledně, že každý očekával jednou důkladnou srážku jeho voituretty s jiným vozidlem.

V úterý 23. t m. jel opět kamsi ven, směrem ke Čtyřem Dvorům. Když blížil se k Dlouhému mostu, sjížděl s tohoto mostu do Říšské třídy povoz p. Fr. Čalouna, mlynáře v Purkarci; v povoze nalézali se mimo p. Čalouna ještě čeledín Jan Ambrož a dělník Jan Hamták.

Koně, slyšíce hukot automobilu, lekli se a počali se vzpínati, přes to však p. Čaloun strhl je v levo, tak že p. Mattosch, jenž rychlost stroje nezmírnil, měl půlčtvrta metru (jak později zjištěno) široký prostor ku projetí na most.

Patrně však mu tato cesta nestačila, anebo chtěl se ukázati „kavalírem“ — neboť přejížděje okolo povozu p. Čalouna, uchopil veliký karabáč, jejž s sebou vozí a práskl jím po osobách ve voze Čalounově a všecky tři zasáhl.

Tato opovážlivost mu ale přišla draho, neboť při prudkém pohybu těla svého otočil bezděčně řididlem svého stroje přímo k vozu p. Čalouna a způsobil tak srážku, při které se stal jeho automobil k další jízdě nezpůsobilým. Kromě toho p. Čaloun podal nap. Mattosche žalobu pro urážku na cti. Mladík, jenž jel s p. Mattoschem, při srážce střemhlav z voituretty vypadl ale neublížil si vážně.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. května 2021


Diskuze k článku „Rok 1907: Řádění pirátů silnic v Českých Budějovicích“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.