Rok 1904: Děsivé podmínky v armádě, které přivedly mladého vojáka k sebevraždě

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Národní listy - 1904, autor neuveden.
Jakou pozici měli za dávných časů v rakousko-uherské armádě prostí vojáci z Čech? Smutnou ukázku těžkostí jejich vojenského života vám přiblíží historický článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Nová obět militarismu.

Jindřichohradecký »Stítný« sděluje: Ani ještě neuklidnila se rozrušená mysl občanstva nad případem vojína Lichtmajera, který dosud v nemocnici zápasí se smrtí — a již nová zpráva z kasáren neméně hrozná, roznesla se městem.

V pátek dne 8. t. m. těžce postřelil se v jindřichohradeckých kasárnách pěšího pluku čís. 75 po polednách vojín Ladislav Vojna.

K důstojníkům, kteří ihned po ráně k němu přiběhli, prohlásil, že učinil tak následkem jednání lékaře, který jej nechtěl uznati nemocným. Vojna, jenž prvý rok sloužil, měl od bot téměř do krve odřené nohy.

— Poslední dobou začly nohy otékat, takže každý krok činil mu pochopitelné bolesti. Hlásil se tudíž nemocným. Lékař ho nemocným však neuznal a tak musil nebohý muž chodit na cvičeni a vykonávati všechny práce, což způsobovalo mu trýzeň nemalou.

Hlásil se podruhé a zase byl odmrštěn. Snášel trpělivě krutost soldatesky i svých bolestí. Doufal, že přece jen lékař jej uzná nemocným, neboť nohy mezi tím značně otekly, takže churavost jejich stala se velmi vážnou. Hlásil se tedy minulý pátek opětně, tedy již po třetí, leč i nyní marně.

To rozlítostnilo jej tou měrou, že rozhodl se učinit násilný konec svému životu, než za tak těžkých a bolestných okolností žít. Mužstvo, obývající světnici s Vojnou, čistilo právě v poledne pušky. Též i Vojna.

Nikdo netušil, že za vypravování veselých anekdot a hlaholil zpěvu činí nepozorovaně přípravy k rozloučení s životem. Když pušku Vojna vyčistil, opatřil ji nábojem a aniž by byl kamarády pozorován, opřel se o postel, namířil na prsa a palcem u nohy smačkl kohoutek.

Zahoukla rána a Vojna rázem skácel se k zemi, smrtelně raněn. Bylo to o půl 1. a ve 4 hod. odpoledne v nemocnici skonal. Do posledního okamžiku byl při vědomí.

Stále prosil, aby pozdravovali jeho rodiče v Pacově, a aby mu odpustili, že nemoh jinak jednati...


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1904: Děsivé podmínky v armádě, které přivedly mladého vojáka k sebevraždě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.