Pro ženu a děti obětoval život.
Ve včerejším čísle přinesli jsme správu o sebevraždě modeláře ve vítkovických železárnách Rudolfa Kryške, který skočil s výše druhého patra a zůstal na místě ležeti mrtev.
O sebevraždě této, o důvodu jejím dochází nás z Morav. Ostravy další zpráva: Kryške býval pronásledován mistrem ve stolárně, Albrechtem, který netěší se takto oblibě u dělnictva.
Dne 5. t. m. Kryške byl mistrem plísněn, že s jistým modelem nebyl včas hotov. Brzy na to byl vzat ze stolárny a přidělen ku obyčejné nádennické práci. Ale i v této dostal výpověď. To ovšem byla proň veliká rána.
Doma žena a sedm dítek a on bez práce. To znamenalo neskonalou bídu pro celou rodinu. Kryške šel proto po dvakráte na ředitelství železáren prositi, aby ponechán byl v práci.
Leč snaha jeho byla marnou, výpověď nebyla vzata zpět, ani vzdor tomu, že Kryške po plných 17 roků ve vítkovických železárnách pracoval. Poněvadž všade jest nyní nedostatek práce, tu Kryške věděl, že marně by se po ní sháněl.
Takto však měly právo, kdyby on zemřel, na zaopatření, provisi, jeho žena a dítky, což úhrnem činilo by as 30 zl. měsíčně. Kryške totiž nedostal do doby té zpět svůj podíl na „Zaopatřovacím ústavu“.
Proto, jak nyní vyšlo na jevo, Kryške, aby zachránil ženu a dítky před bídou a hladem, obětoval svůj život a skokem s druhého patra stolárny se zabil.
témata článku:
Diskuze k článku „Rok 1901: Zoufalá sebevražda, díky které muž zachránil svou rodinu před bídou a hladem“