Rok 1900: Způsobuje nedostatek sexu u žen hysterii?

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Muž a žena! - 1900, autor A. Debay, překlad Dr. E. N.
Viděli jste film Vrtěti ženou, který popisuje jisté psychické problémy žen na konci 19. století a jejich originální řešení vynalézavým lékařem? Historický článek z roku 1900 vám přiblíží, co podle tehdejších lékařů způsobovalo u žen hysterii.
Následující text pochází z roku 1900

Hysterie.

Takovýto jest fysiologický výměr této nemoci: čivové bolesti v děloze, které občas nastupují a obyčejně tím se jeví, že nemoc z koule děložní vystupujíc stoupá do rozličných míst dělohy, zachvacuje prsa, pak osmý pár čiv a dosáhnuvši krku budí v něm velice bolestný pocit zadušení. Je-li nemoc v úplném rozvoji, čiv trojklaný sděluje svůj pocit dále čivům pohybným a vyvolává křeče.

O tom, kde vlastní jest sídlo nemoci, lékaři ve dva tábory se rozcházejí. Jedni kladou pohnutku hysterickou do mozku, jiní do dělohy. My tohoto jsme mínění, protože nejvíce srovnává se s úkazy. Zakládáť se na materiálu, sebraném přesným pozorováním obtíží materních a na vývoji této jen u žen se vyskytující nemoci, kdežto základem druhého mínění jsou porušení mysli, které jen iradiací ze sídla těžkostí materních trvají.

Nicméně možná jest, že první příčina leží sice v mozku, a že později její účinky v děloze se usazují, ale odtud opětně jen děloha sama tvoří hlavní sídlo nemoci. Případy které zde podáme, dostačí zúplna na důkaz našeho tvrzení.

Nechť jde o jednoduchou nebo složitou hysterii, vždy bude sídlo její v děloze a co s ní souvisí. Čivové bolesti mozkové, epilepsie, ztrnutí atd. mohou s ní se spojití; tato komplikace však poukazuje pouze k tomu, že jest úzké spojení mezi dělohou a mozkem. V obou případech, jak již řečeno, vždy soustava pohlavní s nemocí jest ve spojení.

Pojednání o této nemoci vlastně by náleželo za čivové choroby pohlavní. Ale klademe-li je na toto místo, činíme tak proto, že je pokládáme za nemoc z dvojí příčiny, první příčina leží v mozku a druhá v soustavě rodidel.

Život asketický, nečinný a rozjímavý, chtíče neukojené, jakož i poblouzení erotické obrazotvornosti jsou příčiny z jakých hysterie povstati může. Přepjaté a pohoršlivě výstupy, jaké provozují »konvulsionáři«, vymýšlená rozkoš visionářů, »vyšším duchem osvícených« a jiných podobných sekt zakládají se na hysterii.

A vskutku jestliže samotný čivový život některých paní, vdov nebo panen spojí se s činností pohlavní, bude snadno vysvětliti si zvláštní polohy a podivuhodné skutky těchto něžných, vášnivých a blouznivých žen, které kdysi nazývány byly »trpitelky výpary«.


Původní zdroj historického článku:
Muž a žena! - 1900, autor A. Debay, překlad Dr. E. N.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1900: Způsobuje nedostatek sexu u žen hysterii?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.