Rok 1900: Způsobuje nedostatek sexu u žen hysterii?

původně vyšlo: Muž a žena! - 1900, autor A. Debay, překlad Dr. E. N.
Viděli jste film Vrtěti ženou, který popisuje jisté psychické problémy žen na konci 19. století a jejich originální řešení vynalézavým lékařem? Historický článek z roku 1900 vám přiblíží, co podle tehdejších lékařů způsobovalo u žen hysterii.


Hysterie.

Takovýto jest fysiologický výměr této nemoci: čivové bolesti v děloze, které občas nastupují a obyčejně tím se jeví, že nemoc z koule děložní vystupujíc stoupá do rozličných míst dělohy, zachvacuje prsa, pak osmý pár čiv a dosáhnuvši krku budí v něm velice bolestný pocit zadušení. Je-li nemoc v úplném rozvoji, čiv trojklaný sděluje svůj pocit dále čivům pohybným a vyvolává křeče.

O tom, kde vlastní jest sídlo nemoci, lékaři ve dva tábory se rozcházejí. Jedni kladou pohnutku hysterickou do mozku, jiní do dělohy. My tohoto jsme mínění, protože nejvíce srovnává se s úkazy. Zakládáť se na materiálu, sebraném přesným pozorováním obtíží materních a na vývoji této jen u žen se vyskytující nemoci, kdežto základem druhého mínění jsou porušení mysli, které jen iradiací ze sídla těžkostí materních trvají.

Nicméně možná jest, že první příčina leží sice v mozku, a že později její účinky v děloze se usazují, ale odtud opětně jen děloha sama tvoří hlavní sídlo nemoci. Případy které zde podáme, dostačí zúplna na důkaz našeho tvrzení.

Nechť jde o jednoduchou nebo složitou hysterii, vždy bude sídlo její v děloze a co s ní souvisí. Čivové bolesti mozkové, epilepsie, ztrnutí atd. mohou s ní se spojití; tato komplikace však poukazuje pouze k tomu, že jest úzké spojení mezi dělohou a mozkem. V obou případech, jak již řečeno, vždy soustava pohlavní s nemocí jest ve spojení.

Pojednání o této nemoci vlastně by náleželo za čivové choroby pohlavní. Ale klademe-li je na toto místo, činíme tak proto, že je pokládáme za nemoc z dvojí příčiny, první příčina leží v mozku a druhá v soustavě rodidel.

Život asketický, nečinný a rozjímavý, chtíče neukojené, jakož i poblouzení erotické obrazotvornosti jsou příčiny z jakých hysterie povstati může. Přepjaté a pohoršlivě výstupy, jaké provozují »konvulsionáři«, vymýšlená rozkoš visionářů, »vyšším duchem osvícených« a jiných podobných sekt zakládají se na hysterii.

A vskutku jestliže samotný čivový život některých paní, vdov nebo panen spojí se s činností pohlavní, bude snadno vysvětliti si zvláštní polohy a podivuhodné skutky těchto něžných, vášnivých a blouznivých žen, které kdysi nazývány byly »trpitelky výpary«.


Původní zdroj historického článku:
Muž a žena! - 1900, autor A. Debay, překlad Dr. E. N.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1900: Způsobuje nedostatek sexu u žen hysterii?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.