Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1899: Jak odpůrci očkování a neschopná vláda málem způsobili epidemii moru

původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Před více jak sto lety bylo očkování proti nebezpečným nemocem novinkou, kterou řada lidí pokládala za velmi nedůvěryhodnou. Článek z roku 1899 vás seznámí s obtížemi, které tehdy nastaly při očkování proti moru. Máte pocit, že je dnes důvěra pozitivní přínos očkování lepší?


O moru.

Z Paříže se nám oznamuje:

Doktor Calmette, vůdce výpravy lékařů pařížského ústavu Pasteurova, prohlásil po svém návratu z Oporta, že je zavlečení morové nákazy do Francie, jejíž vláda učinila nejrozsáhlejší opatření na pohraničních stanicích a v přístavních městech, naprosto vyloučeno a že bude, vedly-li si ostatní státy na pevnině s touže obezřelostí, mor jedině na Portugaly lokalisován.

Ústav Pasteurův je ostatně očkovacími látkami hojné zásoben, které, preventivně upotřebeny, každému nebezpečí čeliti mohou. Jedna dávka injekce na 5 cm3 stanovená zajistí, jak četnými pokusy dokázáno, úplnou pětadvacetidenní immunitu; u stižených morem nutno dle dra. Calmetta, injekci tuto několikrát denně v intervalech 3—4 hodin opakovati, by se uzdravení docílilo.

V Oportu narazila francouzská výprava u obecenstva z počátku na zběsilý odpor: nemocní musili býti násilně očkováni, lékaři ústavu byli stále střeženi, neboť se hlavně proti nim hněv nedůvěřivých koncentroval. Teprv po přesvědčivém důkaze, že tu nejde o čáry atd, pominula zarputilce zlost; vše se hrnulo k nemocnicím, kde Pasteurův ústav s celým štábem portugalských lékařů ve dne v noci pracoval.

Dr. Calmette vytýká portugalské vládě neodpustitelnou liknavost, bez níž mor v prvních počátcích udušen býti mohl. Kamenovaný dr. Ricardo Georges, slavný učenec, internista, byl jediný, který úřady na hrozící nebezpečí upozornil a před příjezdem Francouzů činnost na vlastní vrub zahájil.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. října 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.