Rok 1894: Odvážná novinářka v knize „Všemocný dolar“ osobně zmapovala život chudých i morálku bohatých

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Typografia - 1894, autor neuveden.
Nedávno u nás vyšla kniha, jejíž autorka se nechala zaměstnat v různých špatně placených zaměstnáních a své zkušenosti s tím následně sepsala. Článek z roku 1894 vám ukáže, že vůbec nejde o novou myšlenku. Už tehdy se jistá novinářka rozhodla vyzkoušet podřadné práce typu květinářka nebo služka a také otestovat morálku bohatých. Výsledkem byla kontroverzní kniha „Všemocný dolar“.
Následující text pochází z roku 1894

„Všemocný dolar“

„Všemocný dolar“ má název kniha, již právě vydala americká žurnalistka Banksová v New Yorku a ve které ostře kritisuje zhoubný a znemravňující vliv peněz na společnost lidskou.

Aby poznala celou tu společenskou hnilobu ve všech vrstvách, dala se najati v zámožných rodinách za vychovatelku, společnici neb prostou služku a seznala, jak otrocký život musí vésti služebnictvo u t. zv. „lepší společnosti“ a jak surovou a sprostou je povaha mnohých paniček a slečinek, které mimo dům si hrají na něžné ideální bytosti a vtělené anděly.

Prodělala také život pouliční květinářky, tovární dělnice a posléz bohaté dědičky. Aby poznala jádro vznešené společnosti v Londýně a v Anglii vůbec, dala otisknouti v čelnějších listech insert, že hledá gardedámu, která by ji za skvělý plat uvésti mohla v nejlepší kruhy anglické.

Na insert ten, nesoucí podpis „Milionářka“ došlo 87 nabídek z nejvyšších vrstev anglické aristokracie, kde urozené dámy nabízely se za značné honoráře uvésti bohatou dědičku v nejvyšší kruhy bez ohledu na její plebejský původ.

Vedle damských nabídek došlo i četně nabídnutí od schudlých hrabat a vévodů, kteří chtěli ji povznésti svým vzácným jmenem a rodem nad vrstvy obyčejných smrtelníků za cenu — její milionů!


Původní zdroj historického článku:
Typografia - 1894, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. června 2023


Diskuze k článku „Rok 1894: Odvážná novinářka v knize „Všemocný dolar“ osobně zmapovala život chudých i morálku bohatých“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.