Rok 1887: Lékař už poslal pro „na smrt nemocnou“ ženu pohřební vůz, jí ale život vrátila úplně obyčejná věc

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Národní listy - 1887, autor neuveden.
Doktoři jsou také jen lidé a i oni se někdy mohou splést. Článek z roku 1887 vás ale seznámí s případem jednoho lékaře, kterému jeho skutečně velký omyl za časů epidemie cholery udělal ostudu v celé zemi.
Následující text pochází z roku 1887

Také „případ cholery.“

V Římě vzbuzuje nemalou veselost následující tragikomická historka, která zároveň dokazuje, jak svědomitě někteří lékaři všímají se případů cholery.

Filomena Giabattova, ředitelka známého marionettního divadla poblíže Arco dei Saponari, byla těchto dnů zachvácena prudkými bolestmi a vrhnutím. Bylo rychle posláno pro lékaře; ten pohledl ledabyle na nemocnou a prohlásil určitě: „To je případ nejprudší cholery a veškerá pomoc jest marná.“

Nařídil toliko, aby se dávaly nemocné každé čtvrt hodiny kapky laudana. Jedva že lékař byl odešel, tu pomocník ředitelčin, jenž na jejím divadle zastával obtížnou úlohu „Rugantina“, vyhodil lahvičku s laudanem z okna a uvařil své velitelce bezové thé, jež působilo na nemocnou tak příznivě, že všechny „podezřelé“ symptomy přestaly a domněle cholerou onemocnělá usnula.

K půlnoci pojednou zabušeno prudce na vrata. Domovnice se podívala kdo to a hle: vůz pro dopravu zemřelých cholerou! „Cholerová komise“ vnikla do domu: městský komisař, lékař, dva policajti a dva hrobaři.

Zatím co hrobaři šli pro domnělou „nebožku“, počali policajti celý dům důkladně desinfikovat, až konečně pěstě rozzuřených obyvatelů dokázaly slavné komisi, že domnělá nebožka žije a celá její „cholera“ že byla spůsobena pokaženým žaludkem následkem příliš hojného požití ragoutu z ryb.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1887, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. prosince 2022


Diskuze k článku „Rok 1887: Lékař už poslal pro „na smrt nemocnou“ ženu pohřební vůz, jí ale život vrátila úplně obyčejná věc“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.