Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1885: Divoká svatba, na které se nevěsta poprala s milenkou ženicha

původně vyšlo: Národní listy - 1885, autor neuveden.
Svatba je vždy pro všechny zúčastněné nezapomenutelný zážitek. A pokud jde o svatbu, kde musela divoký konflikt mezi budoucí manželkou a bývalou milenkou řešit policie, tak na to jistě nezapomene celé město. A právě jednu takovou událost vám přiblíží článek z roku 1885.


Svatba s překážkami.

Drožkářský synek J. Pták z Prahy sloužil nedávno u praporu zemské obrany v Českém Brodě a učinil si „známost“ s dcerou tajnější dohazovačky Ploužkové.

Došlo až k svatbě, jež odbývána ve čtvrtek dne 23. t. m. dopoledne. Již od rána kupili se zvědavci zvláště „něžného“ pohlaví u kostela i před domkem, kde svatební párek prodléval, neboť očekávány pohoršlivé výstupy.

Přijela totiž z Prahy oklamaná milenka Ptákova se svojí matkou, chtějíc se domoci práva za ztrátu své nevinnosti a potrestati nevěrníka, s nímž po dlouhých šest roků v tuze důvěrném poměru žila a jej ze všech sil podporovala.

Pták ale zarputile držel se Ploužkové a nároky bývalé lásky, s níž splodil několik dětí, neuznával. Davy lidu i slavnou policii uvítala stará, nesmírně resolutní Ploužková hrnci vody a mléka hned před svojí residencí.

O 11. hodině pošinulo se hnusné divadlo až před samotný kostel. V zoufalém hněvu udeřila, dle „Našich Hlasů“ opuštěná dívka „šťastnější“ sokyni slunečníkem, rána byla však tak prudce odražena, že ji musili odvésti s jeviště.

Po odstranění hlavní překážky odbyl se svatební akt při zavřených dveřích. Mezi tím přibývalo zvědavců, z nichž horkokrevnější vylili svůj hněv na svatebním párku, když se byl z kostela vrátil.

Svatebčany to příliš nedojalo; vsedli do kočárův a odjeli k hodům. Svatební veselí zakončeno večer taneční zábavou v hostinci „u hroznu“.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1885, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. října 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.