Recept na domácí výrobu umělého mateřského mléka z roku 1904

původně vyšlo: Česká hospodyně - 1904, autorka M. W.
Už naše prababičky dobře věděly, že vývoj miminka je nejlepší mateřské mléko od maminky. Když to ale nešlo, tak si také dokázaly poradit. Článek z roku 1904 vám prozradí recept, podle kterého si tehdy doma připravovaly náhradu mateřského mléka a navíc vám vysvětlí, proč raději pro dítě nenajímat kojnou.


Několik praktických pokynů ku výživě kojenců.

(O výživě umělé.)

Jest bohužel velké množství matek, jimž přírodou odepřeno dítě své samy si vyživiti. O matkách pohodlných a o matkách marnivých, které sice samy dítě své kojiti mohou, ale nechtí — nebudu se vůbec slovy šířiti.

Otázka — jak nahraditi dítku mléko mateřské — jest velmi důležitá — a má se řádně uvážiti a rozřešiti — neboť prvním základem, výživou dítka od narození až do 2 let — budujeme budoucí zdravý organismus dítěte.

První odpověď ku rozřešení důležité otázky této — jest najmutí kojné.

Dítěti dostane se tím mléka mateřského, ne sice vlastní matky — ale náhrada to zajisté přibližně nejlepší. Leč má své stinné stránky a sice: 1. nepoznáme tak snadno, je-li kojná úplně zdráva. Zkušený lékař ovšem mnoho rozezná, ale těžko by poznal, není-li dědičně zatížena.

2. Každá matka musí v mateřském srdci svém uvážiti, že kupujíc dítku svému mléko matky druhé, ošizuje dítě kojné o potravu mu přináležíjící. Je-li kojná osoba jen trochu citlivá, bude vzpomínati opuštěného dítěte svého, bude často smutná a smutná nálada a pláč nepůsobí, jak známo dobře, a nesvědčilo by takové kojení dítku našemu.

A vzít si osobu otrlou, která lehkomyslně na vše pohlíží, tu je zde opět otázka, nepůsobila-li by výživa podobné osoby zhoubně na dítě kojené. Mimo to každou dobrou matku bolí, když dítě se jí odcizuje — a to stane se při kojení osobou cizou zcela jistě.

A konečně je to přece zcela přirozené, že dítě miluje tu, jež je živí!

Tyto všechny body uvažujíc, rozhodla jsem se, že nemohu-li dítky své sama živiti, cizou osobu k tomu nevezmu.

Moje dvě dcerušky, hned od narození uměle živené, pěkně se vyvinovaly, rostly a sílily - tak že nyní — kdy starší je 7 let, váží 28 kg a jest 126 cm dlouhá a mladší, 4½letá váží 21 kg a jest 110 cm dlouhá.

Při normálně narozeném dítěti, hned od počátku uměle živeném, jest to výsledek skvělý. Chci ráda a ochotně sděliti svým spolusestrám, jak jest třeba při umělé výživě si počínati, chceme-li docíliti dobrého úspěchu.

Předně odporučuji přímo puntičkářskou správnost a čistotu. Občas nutno se váhou a mírou o výsledku se přesvědčiti, a jest velmi doporučitelno zaříditi si malý zápisníček a míru i váhu čas od času si zapisovat. —

Po mléce mateřském hodí se ku výživě nejlépe mléko kozy a krávy, jenže musí se nejprve pro dítě upraviti.

Mléko kozí jest tučnější než mléko kravské, a může-li tedy matka pro své novorozeně zaopatřit si pěknou, zdravou kozu, což při hospodářství není tak nesnadné, a může-li tuto dobře krmit, pak má o dobrou výživu pro své dítě postaráno.

A nyní: jak mléko upraviti, aby vyhovovalo všem požadavkům zdraví?

V mnohých rodinách vyživují dítě umělým způsobem asi takto: Svaří si vodu i mléko, odstaví do chladného místa a v čas pití míchají po lžičkách určitou porci.

Já to nedoporučuji, a povím hned proč. Uvařené mléko utvoří — jak známo — povrchu blánku (jinak škraloup), který se skládá hlavně z lehko záživných tuků, kdežto nevýživná syrovina zůstane v mléce ostatním.

Chceme-li na rychlo dítěti uchystat směs k pití, musíme tu blánku odstranit, poněvač by se při ohřívání nerozpustila a když, tak by utvořila kousky, které ucpávají otvor v ssací láhvi a dítě také dráždí ku kašli. Odstraněním blánky ošidili jsme ale dítě o mnoho výživnin a přidáme-li pak ještě vody — není směs dítěti k pití podaná ku výživě postačitelná.

Proto doporučuji zaopatřiti si t. zv. „Apparát Soxhletův“. Tento apparát není příliš drahý (tuším asi 20 K) povážíme-li, mnoho-li dobrého nám poskytuje. Skládá se z celého množství věcí.

Dostaneme k němu: 10 skleniček s patent. neprodyšnými uzavírkami, a hned stojánek k nim, velký hrnec s dírkovanou vložkou k vaření mléka, velkou sklenici k míchání mléka s naznačenými gramy, noční světélko, které nejen svítí, ale i celou noc teplou vodu udržuje, ohřívací nádobku atd. atd.)

Apparát Soxhletův má mnoho nepřítelkyň a rovněž mnoho přítelkyň. Nepříznivy jsou mu matky pohodlné a matky, které si jakživy práci nevzaly, aby se přesvědčily o jeho dobrotě a výtečnosti.

Mnohé matky vymlouvají se — že prý se „Soxhletem,, je mnoho práce. Ta práce není tak zlá — když uvážíme, že získáme při půl — nejvýše 1 hodinné práci denně — deset porcí dobrého stelirisovaného (všech bacillů prostého) mléka, které chováme-li v chladném místě, před pitím pouze na chvíli do teplé vody postavíme, a pak odstraníce záklopku, ssacím kloboučkem opatříme. To je celá ta práce, a dítě má mléko čistě a se všemi součástkami výživnými, poněvač se v lahvičkách blánka netvoří a nemusí se odstraňovat.

A nyní udám jak nutno mléko míchat.

Pro novorozeně:

Kozí mléko: 500 gr mléka (nesbírané), 1000 gr vody (voda pitná a svařená), trochu soli, 3 lžičky cukru.

Mléko kravské: 500 gr mléka (nesbírané), 1000 gr vody, trochu solí, 2 lžice obyč. cukru, 2 lžice mléčného cukru, a 10 lžic smetany (asi z 2 l mléka lehko ustáté).

Směs nutno dobře promíchat a dělit do skleniček na porce á 80—100 gr.

Jak se dále s vařením pokračuje, jest udáno v popise přiloženém k „Soxhletu“. Do tří měsíců stačí tato směs úplně.

Přestávky mezi pitím nutno správně dodržovati — a všem matkám na srdce kladu, aby hlavně při umělé výživě nedaly se ničím mást a do 6ti neděl dávaly v přestávce 2½ až 3 hodinné (podle toho, jak dítě tráví) a po 6ti nedělích aby zavedly noční přestávku 6ti hodinnou.

Pro žízeň odporučuji nachystat si tentýž odvar, který označila jsem v kapitole minulé. Ve čtvrtém měsíci uděláme směs silnější; ovšem musíme již dříve pozvolna přidávat, tak že dítě 4 měsíční dostane:

Mléko kozí: 750 gr mléka, 750 gr vody, ve které jsme rozvařily lžíci ovesné mouky a pak skrz plátenko procedily a ostatní totéž co dříve.

Mléko kravské: 750 gr mléka, 750 gr vody s ovesnou moukou a ostatní totéž — co dříve — i tu smetanu. Porce nalívejme od 120 — 140 gr.

Půlleté dítě můžeme již 1krát denně přikrmit polévkou, a sice výborná jest uvaříme-Ii jí s přídavkem telecích kostí a rozdrobíme v ní dětský suchar, nebo Knorrův ovesný piškot.

Od ½ roku musí být smíšenina mléka následující:

Mléko kozí: 1000 gr mléka, 500 gr vody a ostatní totéž co dříve. Mléko kravské: 1000 gr mléka, 500 gr vody a totéž co dříve.

Porce po 145—160 gr i více, podle toho, jak je dítě silné. To až do 9. měsíce.

Potom pomalu přidáváme mléka a ubíráme přísad, takže dítě roční pije mléko téměř bez přísad — leda trochu solené a slabě slazené.

Ovšem musíme mu ostatní ubrané přísady jinak nahradit. Může již 3krát denně být přikrmováno a sice: zavařenou polévkou, krupičnou kaší, kaší neb polévkou z ovesných vloček.

Po nakrmení dejme zapít poloviční porci mléka, mimo přikrmování může porce již 200—220 gr obnášet.

Mezi prvním a druhým rokem odporučuji následující výživu.

Mléčné polévky, hovězí a zasmažené polévky, chléb bílý s máslem, moučníky, vejce a pokrmy z nich, ovesné přípravky) zavařené do polévky, nebo nákypy z nich, a konečně maso.

Pokud se vyvinuje chrup, podávejme maso dítěti jen v takovém stavu, aby je mohlo strávit, a neodporučuji maso tučné. Mimo to budiž dobře vařené, pečené neb uzené.

Nápoje: voda, mléko, kakao neb slabá bílá káva, nejlépe míchaná s ječmenou. Lihoviny se zakazují, rovněž pivo i víno. Ovoce, obzvlášť dušené se doporučuje.

Stejnou stravu s ostatní rodinou nemá dítě dříve dostati, až má vyvinutý celý mléčný chrup (20 zubů), což bývá koncem druhého roku.


Upozornění redakce Bejvávalo.cz
Článek je z roku 1904 a tak je třeba ho brát! Rozhodně vám nemůžeme zaručit, že výše uvedené recepty na výrobu mateřského mléka odpovídají i dnešním lékařským poznatkům o vývoji dítěte.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně - 1904, autorka M. W.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. dubna 2020


Diskuze k článku „Recept na domácí výrobu umělého mateřského mléka z roku 1904“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.