Rady našich prababiček: zaručeně účinné přírodní prostředky proti pihám

původně vyšlo: Česká hospodyně - 1911, autor neuveden.
Trápí vás pihy a nechcete proti nim používat průmyslově vyráběnou kosmetiku? V tom případě můžete vyzkoušet několik domácích návodu proti pihám, které pochází z roku 1911. Když tehdy pomohly našim prababičkám, tak vám třeba s pihami pomohou i dnes.


Domácí prostředky k odstranění pih

Domácí prostředky k odstranění pih jsou: umývání obličeje ráno boraxem, který se rozředí v měkké vodě a sice na 1 díl boraxu nutno dáti 12 dílů vody, k níž se přimísí trochu růžové vodičky.

Po upotřebení umyje se obličej ještě studenou vodou bez mýdla. Nebo: do půl litru růžové vody dá se 7 gramů tinktury benzoe; rovněž mandlové mléko se může promíchati tinkturou benzoe.

Nejvšednější prostředek jest křen v mléce svařený, kterým potírá se obličej, nebo také šťáva z okurek prý pomáhá.

Proti pihám doporučuje se konečně také tento prostředek: 18 gr. boraxu. 9 gr. řím. kamence, 9 gr. kafru a 18 gr. kandisového cukru se utluče, asi ve čtvrtině litru čerstvé volské žluči smíchá a utře tak, že když se to po několik dní opětovalo, konečně průhledná smíšenina povstane. Tato se pak procedí (nejlépe skrz pijavý papír) a obyčejně na noc tvář se jí natře, čímž pozvolno, ale důkladně pih se zbavíme.

Dále třeba obličej již záhy z jara chrániti před sluncem. Při tom se každodenně potírají pihy citronovou šťávou. Nebo: 35 gr. utlučeného kamence a 35 gramů sirného květu smíchá se v 75 dekagramech růžové vody a 75 dekagr. oranžové vody. Mastí touto se před spaním obličej potře a ráno studenou vodou smyje.

Nebo: do 6505 dílů destilovaného octa dá se 1350 dílů v malé kousky rozřezaného citronu. 880 dílů alkoholu (rektif. líhu) 85°, 230 dílů oleje levandulového, 5 dílů oleje růžového, 60 dílů oleje cedrového.

Neškodný a úspěšný prostředek jest také tento: 2 gramy boraxu rozpustí se v 1 a půl dekagramu vody, ve které je rozpuštěn pomerančový květ. Tímto roztokem potrou se skvrny denně 2—3kráte a tekutina nechá se na nich uschnouti.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně - 1911, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. května 2020


Diskuze k článku „Rady našich prababiček: zaručeně účinné přírodní prostředky proti pihám“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.