Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Proč bychom neměli přecházet nemoc

původně vyšlo: Česká hospodyně 1912, autor neuveden.
Říkáte si někdy, že na nemoc nemáte čas? Jak se vám pokusí vysvětlit článek z roku 1912, tak na své zdraví by si měl jakkoliv zaměstnaný člověk najít čas vždycky.


Nemám času na stonání.

Věta ta má mnoho do sebe.

Vykonávání prací z povinností plynoucích nedá vzniknouti myšlenkám, jež mnohdy u lidí bez zaměstnání rozvíjeti se mohou jen právě proto, že z nedostatku jiných myšlenek a starostí zabývají se téměř výhradně jen sebou samými, svým zdravím, přikládají pozornost každé nepatrné úchylce, ba vymýšlejí si stále nové a nové chorobné příznaky, jež by »mohli« míti a jež pak, když stále na ně myslí, skutečně také pociťují, ač v pravdě není po nich ani stopy.

Častá nervosa starých mládenců a panen má, vedle jiných ovšem příčin, též hlavní kořen v »bezstarostném životě«. Lze pozorovati opětovně, že s přibývajícím bohatstvím a ubýváním nutnosti pečovati o domácnost dostavuje se rozvoj nervosity.

Skutečný zdravý egoismus káže nezříkati se povinností, nevyhýbati se činnosti, hledati zaměstnání a konati je s chutí i tehdy, kdy toho nemáme potřebí.

Nikdo nemůže říci, „nepotřebuji“ pracovati.

I když nenutí někoho ku činnosti potřeba výdělku, přec má ho ku zaměstnání vésti — ale když ne nic jiného — tož aspoň péče o vlastní zdraví.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1912, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. listopadu 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Proč bychom neměli přecházet nemoc


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: