Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Překvapivé povolání, kde si ženy před sto lety úspěšně budovaly svou kariéru

původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Ženy v dávných dobách neměly moc možností, jak získat práci a začít samostatně vydělávat. Článek z roku 1908 vám ale představí jedno zajímavé povolání, kde si tehdejší ženy vedly výrazně lépe než muži a kde mohly skvěle uplatnit všechny své přednosti a životní zkušenosti.


Ženy jako detektivové.

Z Londýna se sděluje: Oficiální ustanoveni ženských detektivů pro dozor na potraviny, aby se zamezilo rozsáhlé padělání potravin, jest výsledkem dlouhého vývoje, neboť celá řada soukromých detektivních ústavů zaměstnává již po leta ženy a takovýchto ženských detektivů je v Londýně několik set.

Z počátku ovšem, pokud se náležitě nepřihlíželo k tomu, aby se ženám v detektivní službě přidělovaly jen přiměřené úlohy, jevily se mnohé závady; někdy nestačí tělesná síla žen, k nebezpečným podnikům se mnohým také nedostávalo odvahy a celkem nejsou také tak mlčelivy, jak jejich služba vyžaduje.

Naproti tomu mají však také mnohé přednosti; rychle se rozhodují, mají bystrý, přirozený pozorovací smysl, jsou houževnaté, trpělivé a vytrvalé. Jsou také instinktivně soudci mužské povahy a především dobré herečky. V mnohých choulostivých případech, v záležitostech rozvodu a podobných věcech osvědčily se lépe nežli muži.

Zvláště při střežení velkých obchodních domů prokazují ženští detektivové výborné služby a bojují úspěšně proti kleptomanii, která, jak se zdá, se v tomto oboru stále množí.

Také v dívčích ústavech a seminářích, kde vzájemné malé krádeže počínají obyčejně milostnými dopisy, pokračují v drobných toiletních předmětech a končí u šperků, osvědčují se detektivky znamenitě, byvše uvedeny jako učitelky nebo služky a skoro vždycky zjistí za krátkou dobu provinilé.

Ve všech oborech, kde není třeba odvahy a tělesné síly a kde rozhoduje především lest, chytrost a dovedná přetvářka, vyhovují ženy v detektivní službě co nejlépe, takže se asi pravidelné jmenování detektivek i v životě veřejném stane záhy všeobecným.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. srpna 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.