Překvapivé povolání, kde si ženy před sto lety úspěšně budovaly svou kariéru

původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Ženy v dávných dobách neměly moc možností, jak získat práci a začít samostatně vydělávat. Článek z roku 1908 vám ale představí jedno zajímavé povolání, kde si tehdejší ženy vedly výrazně lépe než muži a kde mohly skvěle uplatnit všechny své přednosti a životní zkušenosti.


Ženy jako detektivové.

Z Londýna se sděluje: Oficiální ustanoveni ženských detektivů pro dozor na potraviny, aby se zamezilo rozsáhlé padělání potravin, jest výsledkem dlouhého vývoje, neboť celá řada soukromých detektivních ústavů zaměstnává již po leta ženy a takovýchto ženských detektivů je v Londýně několik set.

Z počátku ovšem, pokud se náležitě nepřihlíželo k tomu, aby se ženám v detektivní službě přidělovaly jen přiměřené úlohy, jevily se mnohé závady; někdy nestačí tělesná síla žen, k nebezpečným podnikům se mnohým také nedostávalo odvahy a celkem nejsou také tak mlčelivy, jak jejich služba vyžaduje.

Naproti tomu mají však také mnohé přednosti; rychle se rozhodují, mají bystrý, přirozený pozorovací smysl, jsou houževnaté, trpělivé a vytrvalé. Jsou také instinktivně soudci mužské povahy a především dobré herečky. V mnohých choulostivých případech, v záležitostech rozvodu a podobných věcech osvědčily se lépe nežli muži.

Zvláště při střežení velkých obchodních domů prokazují ženští detektivové výborné služby a bojují úspěšně proti kleptomanii, která, jak se zdá, se v tomto oboru stále množí.

Také v dívčích ústavech a seminářích, kde vzájemné malé krádeže počínají obyčejně milostnými dopisy, pokračují v drobných toiletních předmětech a končí u šperků, osvědčují se detektivky znamenitě, byvše uvedeny jako učitelky nebo služky a skoro vždycky zjistí za krátkou dobu provinilé.

Ve všech oborech, kde není třeba odvahy a tělesné síly a kde rozhoduje především lest, chytrost a dovedná přetvářka, vyhovují ženy v detektivní službě co nejlépe, takže se asi pravidelné jmenování detektivek i v životě veřejném stane záhy všeobecným.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. srpna 2020


Diskuze k článku „Překvapivé povolání, kde si ženy před sto lety úspěšně budovaly svou kariéru“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.