Podvedený podvodník aneb co dokáže jediný doutník

původně vyšlo: Národní listy - 1894, autor neuveden.
Když někdo zoufale hledá práci, tak může snadno podlehnout falešným slibům nějakého podvodníka. Takové věci se stávají dnes, ale stávaly se i v dávné minulosti. Případ jednoho takového podvodníka, který byl ale nakonec dopaden, vám popíše článek z roku 1894.


Napálený podvodník

Šejdíř zvláštního druhu chytil se onehdy v Paříži do vlastní léčky.

Pátral po ulicích po mladých lidech bez zaměstnání, sliboval jim, že jim opatří dobré místo a na konec z pravidla zval je na snídani neb na oběd. V některé dobré restauraci napojil sebe a svého chráněnce bez ohledu na to, co to stálo a konečně pod jakous záminkou na okamžik se vzdálil a více se neukázal.

Nešťastní mladíci ocitli se z pravidla s prázdnou kapsou vůči velkému účtu hostinského a velký počet jich byl prý zatčen a odsouzen pro podvádění hostinských.

V posledních dnech tento výtečník, jenž má povedenou přezdívku Jeûneur (postitel), když byl po dloubou dobu beztrestné svoje rejdy prováděl, setkal se s jednou svou dřívější oběti, ale nepoznal ji.

Mladík klidně přijal laskavé nabídky ochotného pána, jehož knoflíková dírka zdobena byla červenou stužkou čestné legie a celá afféra měla obvyklý průběh a skončila pozváním k dobrému obědu v jedné restauraci v ulici Lafayettově.

Jedlo se dobře, pilo se hojně, zábava byla znamenitá a řád dostoupil při tom na 59 franků. Když konečně došlo na černou kávu, rokováno o tom, jaké objednali doutníky i použil pohoštěný této příležitosti a trval na svém, že nabídne svému hostiteli zvlášt jemný druh havanských, jež koupí v blízkém krámě se specialitami. Vzal klobouk, odskočil a — více se nevrátil.

Podvodník zůstal na holičkách; vida pak konečně, že ten, na jehož řád chtěl hřešit, chytře jej předešel, snažil se odstranili se nepozorovaně. Ale byl při tom zpozorován, chycen a odevzdán policii. Teď bude se muset zodpovídat z podvádění hostinských a neoprávněného nošení řádové stužky čestné legie.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1894, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. října 2020


Diskuze k článku „Podvedený podvodník aneb co dokáže jediný doutník“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.