Petrotherapie: exkluzivní alternativní medicína amerických milionářů

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Mají diamanty, safíry nebo zlato nějakou mimořádnou léčivou sílu? Lidé, kteří vyznávají léčení pomocí petrotherapie, jsou o tom jednoznačně přesvědčeni. Článek z roku 1908 vám o této velmi drahé alternativní medicíně prozradí řadu zajímavých podrobností.
Následující text pochází z roku 1908

Jak se léčí milionáři.

Američané snaží se za každou cenu býti orginelními a hledí překonati starý svět nejen ve věcech vážných, nýbrž i pošetilostech.

Míti milion není tam věcí vzácnou, milionář musí žíti jinak než obyčejní smrtelníci a tak dospívají k nejpodivnějším ztřeštěnostem. Nemohla jim ovšem vyhověti ani lékařská věda Evropy.

Vyhrabali starou středověkou myšlenku o léčivosti nerostů. Tato nová věda dostala jméno »petrotherapie«. Znali ji už staří Egypťané, Arabové, Chaldejci a Římané. Základní poučky Petrotherapie jsou jednoduché.

Při těžkostech žaludečních doporučuje se užívati prášek diamantový, jenž rovněž uklidňuje při návalech zlosti. Nutno se však při této medicině omeziti na menší množství, dopomáhá sice též k dosažení vysokého stáří, ale působí obtíže ve střevech.

Perly osvědčují se jako mnohostranný lék. Roztlučeny na prach poskytují látku hojivou obvazy proti nemocem očním. Hojí spolehlivě zrak, vždyť se podobají zornicím. Jiný lék připravuje se tím způsobem, že se perly rozpouštějí v octě nebo citronové šťávě a pocuktují se, aby je bylo lze příjemně spolknouti. V této přípravě vracejí sílu mužům.

Safír je zázračným drahokamem. Biskupové nosí ho v pastýřských prstenech, aby je chránil před nakažlivými nemocemi a aby měli věřící co líbat. Americký milionář léčí tímto drahokamem hemorhoidy. Safír vytahuje z oka co tam spadlo, zvěstuje tomu, kdo ho nosí, nemoc předem a takto ho varuje, chrání bezpečněji před zamilováním než škaredý obličej a prázdná kapsa. Prozrazuje manželskou nevěru, neboť se rozpadává v ruce provinilé manželské polovice.

Krásný zelený smaragd zapuzuje těžké sny, onyx ve víně zapuzuje bolest zubů, topas a rubín léčí žloutenku, hyacinth propůjčuje chytrost, prášek z amethystu odpomáhá od nejhorší kocoviny. Jaspis má různou kouzelnou moc, která se řídl hlavně podle jeho barvy: červený dělá krev červenou, zelený odhání epilepsii. Tyrkys zapuzuje bolest hlavy. Užije-li se ho v nápoji, utvrzuje lásku manželskou.

Prostý a všední je korál a nemá také v léčbě zvláštního významu, dámy nosí ho na šíji, poněvadž pomáhá v zardívání a dětem uvazuje se v zápěstí, aby jim lehčeji lezly zuby.

Obyčejného zlata a stříbra dá se také někdy upotřebiti. Natřeme-li přes noc obličej tekutým zlatem, mizí zarudlost a pihy, stříbro se salnytrem a solí vyhání škrkavky, zmírňuje žízeň, dámy užívají stříbra s cukrem, aby jim černaly vlasy.

Kromě nerostů přírodních dá se použiti i jiných předmětů, mezi hledané patří kamenité usazeniny z vnitřností zvířat. Kámen kohoutí učiní muže neodolatelným u žen, kámen orlí ulevuje při porodech. Nejdražší jsou zkameněliny z vnitřností antilop, jelenů a srn, ježto předem zažehnávají těžké choroby.

Vrcholem této nové vědy lékařské jest používáni mumií. Mumie jest universálním prostředkem na ochranu zdraví.

Již za středověku se jich hojně používalo. Francouzský král František I. vozil zpráchnivělou mumii ustavičně s sebou. Ale v Egyptě je už mumií málo a jsou velmi drahé. Poněvadž poptávka vzrostla, stoupla i výroba. Mumie vyrábějí se — pravé lidské mumie! — z volů a telat která se balsamují asfaltem, vloží se do ohně, potom vyloží se na výsluní, aby maso opravdu zmumiovatělo, konečně se rozseká na drobné kusy, čímž se docílí znamenitého rozpadnutí mumie.

Rozumí se, že mumie pravé těš! se značnější oblibě než uměle zhotovené. Američtí milionáři věnují na ně třeba celé jmění. Staroegyptští králové, kteří se nebáli ani boha, jak nám vypsal Mojžiš, stěhují se do žaludků peněžních králů amerických, aby je chránili před závratí.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. února 2021


Diskuze k článku „Petrotherapie: exkluzivní alternativní medicína amerických milionářů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.