Ostudné chování českého krajana v americkém námořnictvu

původně vyšlo: Slavie - 1913, autor neuveden.
Většina našich krajanů nám dělá v zahraničí čest. Jak vám ale ukáže článek z roku 1913, tak jsou i opačné příběhy. Jako například ten o dezerci jistého Johna Franka Maňáka od amerického námořnictva.


Krajan zatčen jako sběh.

Cleveland. O., 27. června. — 24 roky starý John Frank Maňák, jehož rodiče bydlí v čís. 3583 vých. 44. ulice, nechal se zlákati vývěsními plakáty, jež vydává spolková verbírna v našem městě.

Dostavil se do místní spolkové verbírny, vykázal se svolením rodičů a přál si, aby přidělen byl k námořnictvu, tak aby mohl projeti svět na útraty Strýce Sama a po dosloužení vrátil se domů nejen bohatší o zkušenosti, nýbrž i s právem na předáctví k zabrání, pozemků i ustanovení do úřadů.

Z našeho města poslán byl na cvičební spolkovou loď. Tam očekávalo jej první zklamáni. Po opětné lékařské prohlídce, již uznáno bylo, že je zdráv jako buk, přidělen byl k posádce bitevnice.

Tam teprve seznal, jak vypadá vojenský život do opravdy. Námořnictví se mu znechutilo, k odporu přidala se touha po domově a Maňák použil první příležitosti k desertování. Jako z pravidla, sběh byl podrobně popsán i byla vypsána odměna na jeho zatčení.

John Frank Manák vypátrán byl českým policistou Hendricksem, který včera o 5. hodině jej zatkl a dopravil na policejní stanici 6. okrsku, z níž převezen byl sběh na ústřední policejní stanici.


Původní zdroj historického článku:
Slavie - 1913, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. dubna 2020


Diskuze k článku „Ostudné chování českého krajana v americkém námořnictvu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.