Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

O volebním právu žen a všeobecné povinnosti chodit k volbám

původně vyšlo: Česká hospodyně 1918, autor L. B.
Dnes pokládáme volební právo za samozřejmost, které si často ani nevážíme. Článek z roku 1918 vám přiblíží dobu první republiky, kdy ženy poprvé získaly právo účastnit se voleb. Nemyslíte, že některé věci popisované v článku platí i dnes?


Ženy — voliči.

Převrat, který se odehrál v bývalém Rakousku a jenž nám přinesl státní samostatnost, uskuteční konečně také dávné přání uvědomělých žen a vloží do jejich rukou volební právo, po němž volaly po mnoho let.

Pokrokovým ženám nastává tím však nová povinnost postarali se, aby jejich méně uvědomělé družky, hlavně ženy venkovské, nestaly se nástrojem v rukou kněží a nepřispěly tak k značnému posilnění strany klerikální, jež byla vždycky brzdou pokroku.

Nejvíce mohly by tu ovšem působiti vzdělané a uvědomělé ženy agrárníků, jež mají nejvíce styků a tím i vlivu na venkovské ženy. Ve městech, zejména průmyslových, znamená volební právo žen ještě větší vzrůst stran socialistických, k nimž se hlásí všechny pracovní vrstvy.

V zájmu středních vrstev bylo by dobře, aby každý volič — muž i žena — byl nucen voliti, neboť při známé lhostejnosti této vrstvy ke všemu, co souvisí s politikou, byla by oprávněna obava, že šmahem podlehnou stranám tak sdisciplinovaným a sorganisovaným, jako jsou strany dělnické, což by se jako každá jednostrannost zle vymstilo.

Proto voláme všechny pokrokové ženy k práci. Poučujte, nabádejte k uvažování, působte na svoje družky každá dle svých schopností a sil, ať ve veřejnosti, ať v soukromí, pracujte k tomu, aby pokud možno, všechny ženy volily, ale nechť volí jenom lidi opravdu pokrokové, čistého charakteru a schopné práce, která jest s jejich úřadem spojena.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1918, autor L. B.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. ledna 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku O volebním právu žen a všeobecné povinnosti chodit k volbám


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: