Nepřátelé prvních motorkářů: selské povozy a divocí psi

původně vyšlo: Národní listy - 1904, autor neuveden.
Jízda na motorce není úplně bezpečný koníček. Zvlášť když vás podobně jako řidiče prvních motocyklů kromě špatných silnic a nespolehlivých strojů ohrožují třeba i psi běhající po vesnici nebo pomalé povozy tažené koňmi. Jak to tehdy někdy dopadalo vám popíše článek z roku 1904.


Různé příhody motocyklistů.

Baron Procházka, major hulánského pluku ve výsl., stal se v těchto dnech obětí sportu.

Na motocyklu podnikl dne 7. září jízdu z Vídně do Prahy. Když se blížil k obci Bystřici u Benešova, dohonil selský povoz, jehož kočí neuhnul se, vzdor stálému brkání jezdce. Baron Procházka narazil na povoz, spadl se stroje a utrpěl tak těžké poranění, že za krátko zemřel v posádkové nemocnici v Benešově, kam byl odvezen.

Baron Procházka narodil se 21. října 1845 v Praze a zanechal dva syny, nadporučíky. Četnictvo zjistilo, že srážku za vinil kočí, poněvadž se nevyhnul vzdor výstražnému znamení.

— Píše se nám: Nedávno byl v Šopce u Mělníka p. dr. šlechtic Sedláček, jedoucí obcí tou zcela zvolna na motocyklu, napaden třemi psy, kteří na něho nebezpečným způsobem skákali a jeden z nich i do lýtka jej kousl.

Ježto přepadení takové v obci Šopce bylo pravidelné, učinil napadený trestní oznámení. Okresní soud na Mělníku dotázal se obecního úřadu v Šopce po povaze útočících psů.

Ve své odpovědi obecní úřad sděluje, že „uvedení psi jakož i všichni psi v Šopce jsou nad mírou tiši a dobři, že ovšem mají zvyk, že za cyklistou, zejmena motocyklistou se ženou a někdy i po něm chňapnou, na tom že ale nenesou viny, nýbrž motocyklista, který hřmotem stroje psy i občany, klidně odpočívající, vyruší a k podobnému útoku přímo nabádá.“

Bylo by záhodno, aby obyvatelé na venkově nabyli modernějších názorů, aby nepovažovali slušného jezdce na motorové dvoukolce za vetřelce všech práv zbaveného a drželi na řetězu psy, kteří jsou skutečným nebezpečím pro jezdce.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. září 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.