Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Návod na čištění a údržbu šicího stroje

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka I—ta.
Donutila vás současná epidemie koronaviru šít doma ochranné roušky? V tom případě by se vám mohl hodit návod z roku 1929, který našim prababičkám radil jak šicí stroje čistit a zajistit u nich maximální kvalitu šití. Některé z uvedených rad týkající se šicích strojů se vám jistě budou hodit i dnes.


Čistění šicího stroje.

Šicí stroj je v průměrné domácnosti něčím tak nutným, asi jako kuchyňský sporák.

Bez plotny je hospodaření nemyslitelné, bez šicího stroje je šití nemožné. Hlavně tam, kde je kolik dětí a kde matka na všecky šije a spravuje.

Ten věrný druh hospodyně — šicí stroj — potřebuje časem důkladného ošetření, neboť olej ve stroji velmi často zatvrdne a stroj pak přestává šít.

Zdá se vám, jako by stroj měl špatnou náladu a hospodyně si neví rady.

Dát dnes stroj do správky do obchodu, je trochu drahá radost, nehledě již k tomu, že v době, kdy je stroj z domu, míváme v programu práce pěkný škrt.

Šicí stroj může si každá hospodyně spravit sama.

Sejme řemen, aby se kolo uvolnila. Stroj nestačí jen mazat olejem. Stroj vyčistíme nejdříve petrolejem, neboť tento je nejlepším a nejužívanějším čistícím prostředkem. Každou součástku stroje rozebereme, dáváme pozor, který šroubek kam patří.

Dobře plátěným hadříkem očistíme od prachu, který je největším škůdcem stroje a nejčastěji původcem oněch rozmarů. Jemné součásky, jako různá péra, kolečka, spirály, šrouby, čistíme peříčkem, smočeným v petroleji.

Jestliže jsme stroj dlouho takto nečistily, je dobře, odšroubujeme-li jej od stolku a ponoříme na několik minut do nádoby s petrolejem. V něm rozpustí se všechen prach a při šití poznáme, že petrolejová lázeň stroji velmi prospěla. Petrolej rozpouští i zatvrdlý olej.

Když je stroj již zase řádně sestavený, nakapeme do každého otvoru něco dobrého strojového oleje a necháme stroj nějakou chvíli v klidu stát.

Do stroje nakape se obyčejně více oleje, než je třeba a proto pří šití vytéká a špiní látku. Zkušená švadlena ví, že po čištění a naolejování hned nešijeme na látce, ale na nějakém odstřižku, abychom stroj zbavily všeho přebytečného oleje.

Stroj pak čistě šije, šlapání není namáhavé, což při šití je velmi důležité pro zdraví ženy.

Žena, která rozumí stroji, dbá, aby ve stroji nezůstávaly zbytečné nitky, aby na stroji nešily děti a nepoškozovaly jej.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka I—ta.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. dubna 2020


Diskuze k článku „Návod na čištění a údržbu šicího stroje“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Koule s vločkou a hvězdami - samolepky na oknoVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz