Mizející tajemné uličky a zákoutí historické Prahy

rubrika: historické články / architektura a stavebnictví, původně vyšlo: Český svět 1904, autor neuveden.
Máte rádi stará zákoutí Prahy a nelíbí se vám, jak se postupně vytrácí? Jak popisuje článek s řadou fotografií z roku 1904, tak podobnou nostalgickou nápadu spojenou s mizející starou Prahou měli už naši předci.
Následující text pochází z roku 1904

Praha mizící

Ulice starých kvartýrů pražských, ty druhdy intimní ulice starosvetské, nejsou čím byly! Nelze již pohodlně loudati se po mramorových chodnících jejich. Kam poděla se malebná zákoutí, překvapující průhledy mezi mohutnými štíty, vikýři a komíny? Jen nedohledná linie činžáků unavuje, kde kdys podivuhodné silhuety poskytovaly pastvu očím.

Příliš rychle odstraňují se dekorace s jeviště, na němž snad dosud věkovitá činohra nedohrána.

Tiché uličky, z nichž vyrůstají závratně vysoké chrámy, odkud zaléhají akordy varhan a přidušený zpěv nečetných hloučků pobožných. Spustlá nádvoří domů patricijských sešlými a terasami zastavenými, jak s arkádami zneuctěnými, pavlačemi dlouho budete ještě útočištěm snílků a milujících?

Co nejdříve dojde na ulici Křižovnickou! Není dávno již oním zátiším z let šedesátých. Okružní elektrická dráha dala poslední ránu klidu, jenž zde druhdy kraloval. Tak, jak ji vidíme na obrázku, již dlouho nebude. Zmizí celé to křídlo kláštera Křižovnického — rozšíří se ulice v elegantní třídu ... V okolí „Křižovníků“ zachovala se ještě mnohá kulisa staro-pražská, i názvy ulic jsou zde dosud tak poetické: „Betlémská“, „Liliová“.

Fotogalerie k článkuPavlač v Kaprové ulici. - klikněte pro zobrazení detailuU Ořechovských v Liliové ulici. - klikněte pro zobrazení detailuV zahradě angl. panen. - klikněte pro zobrazení detailu

Náladové je okolí kláštera Anenského, okouzlující středověká úzká ulička kol zrušeného kostela gotického, pod jehož dlažbou spí kronikář Hájek svůj věčný sen.

Ty ponuré domky jednopatrové, ta kaple se zázračnou sochou světice, jejíž uloupení zloděj draho zaplatil, to vše zdá se tak románové — jakoby z jiného světa! A vejdete-li do některého nádvoří, ku př. k „Ořechovským“, odkryjete nová malebná zákoutí, o nichž neměli jste ani zdání.

Ze staré „Kaprové ulice“ za krátko mnoho nezbude. Ještě je tu jeden zajímavý renesanční portál ze sliveneckého mramoru, jedno nádvoří se zajímavou pavlačí. Do tohoto dvorku nahlíží věž nového činžáku. Převyšuje zvětralé, věky zčernalé zdivo, těžké prejzové střechy.

Zachovalejší je ulice „Platnéřská“, která tu ještě stojí v plné výpravě starodávné !

Za krátko zbude k naší potěše již jen ten aristokratický kvartýr na levém břehu. Tam ještě uprostřed věkovitých zahrad možno dumati o městě královském!


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. dubna 2018


Diskuze k článku „Mizející tajemné uličky a zákoutí historické Prahy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.