Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Konec školního roku za dávných časů

původně vyšlo: Národní listy - 1930, autor neuveden.
Máme tu poslední školní den, žáci a studenti si odnáší domů vysvědčení. Jak se tento slavnostní den změnil od dávné minulosti? Můžete si to porovnat sami podle článku z roku 1930, který vám tehdejší konec školního roku popíše.


Konec školního roku.

Všichni páni rektoři a správcové škol dopsali poslední oběžník, po třídách s tím „lejstrem“ školu prošmejdil školník, korejš jsme mu říkali jistě vystižně, a v tom úředním oběžníku vedle obvyklých pokynů na samém konci stála věta:

Načež budou rozdána vysvědčení a žáci se odeberou na prázdniny, které potrvají do 31. srpna. Ředitelství a sbor učitelský očekávají že se žáci také o prázdninách budou chovati řádně a mravně, jak se na školní mládež sluší.

A jde se. Studenti „vypadnou z boudy“. Hned u vrat si zapalují cigarety. Menší chasa se rozutíká k maminkám a za chvilku „kouří“ také — čokoládu nebo hýří v zmrzlině. Vysvědčení. „humory“, bývají krásná, pěkná, méně pěkná, nepěkná a „haupt“ neřádná.

Těchto posledních bývá nejméně — mládež se učí dost a páni docenti, sami také v hlavě nesouce jen prázdniny, ke konci roku nějaké to oko přimhuřují.

Školy se vyprázdní, obyčejně tam zůstane jen ředitel a školník a oba se chystají upravit školu do nového školního roku. Pozvou zedníky, malíře, truhláře, instalatéry, potom babky myčky a uklízečky — škola nemá nikdy prázdna a pavouci na stěnách nikdy dlouhé chvíle.

Svět se několikrát otočí a Ivánek, hle, už zase do školy jde. Je opálený, povyrostl, zesílil, první den je zaražený. ale druhý den se už pere a dovádí... Ale nač myslit do září, když se ještě nezačal červenec a veselé, veselé prázdniny jsou tu!

Přejeme vám, děti i pánové, bezpečně krásné koupání, na mezích hodně jahod, na pasekách malin a borůvek, náramně studenou zmrzlinu a ještě náramněji kyselé okurky a hlavně štědré strejčky a tetičky. A svaté bezstarostí. K němu jako předpoklad aspoň méně pěkné vysvědčení, bez „repce“, tím spíše bez „sardele“.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1930, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. června 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.