Konec praváků a leváků: škola bude děti učit psát oběma rukama

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Jste pravák a máte levou ruku nešikovnou? Nebo jste levák a celý život zápasíte se světem přizpůsobeným pravákům? Článek z roku 1923 vám vysvětlí, proč je chybou rozdělovat lidi na praváky a leváky. Když se naopak už děti ve škole začnou učit psát oběma rukama, tak jim to v životě přinese řadu výhod.
Následující text pochází z roku 1923

O levé ruce.

Moderní věda zabývá se stadiem levičáctví a různými pokusy a způsoby podařilo se jí učiniti levou ruku rovnocennou pravé.

Dosáhlo se znamenitých výsledků nejen v psaní strojem a psaní rukou, ale i v různých povoláních. Tak se může levá ruka uplatnit velmi dobře u zámečníků, stolařů a pod.

Poslední dobou zabývají se též pedagogické knihy myšlenkou, nemělo-li by se zavěsti do školy vyučování psaní a kreslení oběma rukama.

Má se za to, že činností obou rukou dosáhne se zesílení mozku, jenž stálou činností pouze pravé ruky jeví na své pravé polovici zeslabení. Je jisto, že by člověku bylo velmi prospěšné, jak pro jeho povolání, tak pro případ nehody, kdyby si vycvičil i ruku levou.

Ale pedagogové budou museli asi dlouho zápasili s množstvím předsudků, než svůj plán uskuteční.

Pravá ruka není k práci předurčena, stala se pracující rukou spíše zvykem a tisíciletým cvikem. Mezi lidmi je rozšířen názor, že levá ruka znamená neštěstí. Jako vůbec všecko, co přichází z leva.

První zmínky o levičácích nalézáme v bibli, kde je psáno o Benjamitech: »Bylo 700 vyvolených, kteří s prakem v levé ruce trefili do cíle, jediného vlasu, aniž kdy chybili.«

Z různých hieroglyfů a nápisů na sarkofazích se soudí na to, že mezi Egypťany byl značný počet levičáků. Našlo se také množství obrazů, na nichž jsou profily, obrácené na pravo, o nichž se tvrdí, že byly kresleny levou rukou.

Kromě toho je dosti obrazů osob, držících meč. misku a pod. v ruce levé. Někteří badatelé se domnívají, že v dřívějších dobách se levé ruky užívalo s velkou oblibou a poukazují mezi jiným na písmo židovské, psané s prava na levo. Židé i ostatní Semité psávali buď vůbec levou rukou, nebo střídavě levou a pravou.

V indické krajině Punjab žije dnes sedmdesát procent lidí, kteří jsou úplní levičáci. Též u kmenů hotentotských nalezli badatelé více levičáků než pravičáků. Na ostrově Celebesu mají rovněž levičáci většinu.

I u nás najde se dosti těch, kteří dovedou zacházeti velmi dovedně levou rukou, což je jim v životě velkou výhodou.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. června 2020


Diskuze k článku „Konec praváků a leváků: škola bude děti učit psát oběma rukama“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.