Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Kníže Lobkowicz a jeho smysl pro humor, který mu pomáhal v těžkých časech

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Zajímá vás, jaký smysl pro humor měla naše šlechta? Článek z roku 1923 vám ukáže, že kníže Bedřich Lobkowicz o svůj specifický smysl pro humor nepřišel ani v dobách, kdy skončil ve vězení.


Dr. Lobkowicz ve vězení.

Když byl nebožtík dr. Bedřich Lobkowitz zatčen pro domnělé monarchistické rejdy, zavřeli ho do hradčanské vojenské věznice, kde se arci jeho cela nemohla srovnávali s nějakým salonkem v hotelu Passage.

Mimo to dostával denně návštěvu inspekčního kapitána, který přísně dohlížel, aby šlechtický vězeň neměl nějaké úlevy. Den za dnem se. opakoval tentýž inspekční postup s touž suchou otázkou, co nového.

A když inspekce přišla po páté, srazil dr. Lobkowicz po vojensku paty a učinil své úřední hlášení: »Pane kapitáne, poslušně hlásím, dnes patnáct much, dvacet blech, jednatřicet štěnic. Ostatní prozatím unikly.«


❋ ❋ ❋


Jeho vtip však se nezastavil ani před lidovou šťavnatostí. Je snad známo, že u vojenského soudu možno trestní vyšetřování zastaviti jen usnesením soudu, které se děje s týmiž formalitami, jako líčení.

Tak se tedy dr. Lobkowicz octl i se svým obviněným příbuzným ve vší formě před soudem. Promluvil vojenský žalobce, promluvil obhájce a soud se pak odebral k poradě, zda mají být obviněni propuštěni na svobodu. Porada trvala dlouho, přes dvě hodiny.

Obviněni čekali v soudní síni. Zatím příbuznému Bedřicha Lobkowicze se udělalo nevolno a žádal, aby byl vyveden. Když se tak stalo, naklonil se dr. Lobkowicz k prokurátoru a. řekl se škodolibým úsměvem: »Mně se zdá, pane doktore, že můj strýc je doopravdy vinnen. Už z toho dostal s.....«

(a tu užil slova, které svědčilo, že se na mělnickém zámku mluvilo stejně od plic jako v nejlidovějším podzámči.)


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. prosince 2022


Diskuze k článku „Kníže Lobkowicz a jeho smysl pro humor, který mu pomáhal v těžkých časech“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru

Ležící liška - samolepka na zeďVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz