Román cikány uloupeného dítěte
V Bruntále ve Slezsku vzbuzuje veliký zájem osud mladíka, který se podobá příběhu z románu.
Když v r. 1916 přijela do Stuttgartu v Německu tlupa potulných cikánů, kteří cestovali Evropou, byl synek manželu Jiřího a Matyldy Launových ve Stuttgarte uloupen cikány. Malý chlapec cestoval pak s cikánskou tlupou jako malé umouněné cikáně po celé Evropě, prošel mnoha zeměmi a v r. 1919 v létě dostal se se svou tlupou i do Slezska, kde se tlupa utábořila v lese u Bruntálu.
Zde chlapec při jedné výzvědné cestě do lesa se zatoulal a zabloudil. Chlapec, který se jmenoval Kurt, byl již šest a půl roku stár. V lese u Bruntálu potkal jej kočí Hampel z Bruntálu, který se svou manželkou neměl žádných dětí. Odvedl chlapce domů a nechali si ho u sebe.
Chlapce posílali do školy a velmi si ho oblíbili. Cikáni ho již nikdy neuviděli. O případu dověděla se bruntálská policie, která sledovala zprávy německých bezpečnostních úřadů, kterým také oznámila, že v Bruntálu je chlapec, který byl odňat cikánům a bude asi z některého města v Německu.
Trvalo plných deset let, než hochovi rodiče ve Stuttgartů se dověděli o pobytu svého dítěte a přijeli si pro ně koncem roku 1929. Od roku 1929 žil Kurt ve Stuttgarte u svých pravých rodičů a učil se mechanikem, ale srdce ho táhlo zpět k rodině kočího Hampla do Bruntálu. Hamplovy považoval za své skutečné rodiče a zcela k nim přilnul.
Jak se nyní dovídáme, chlapec asi před měsícem od svých rodičů ve Stuttgarte uprchl a objevil se opět v Bruntále u lidí, jež původně považoval za své pravé rodiče. Nyní těžce onemocněl na zápal plic a leží v bruntálské nemocnici. Jeho praví rodiče se již se svým osudem smířili.
témata článku:
Diskuze k článku „Kdo zachránil malé dítě, unesené skupinou kočujících Romů?“