Jaké metody lze aplikovat k sanaci vlhkého zdiva?

článek je inzerce, nejde o historický text
Mnozí majitelé starších nemovitostí řeší potíže s vlhkým zdivem. To může v delším horizontu způsobit výrazné zhoršení statiky objektů, ale má negativní dopady také na zdraví jejich obyvatel. Čím dříve proběhne odborná sanace, tím lépe. Jaké se dnes využívají metody?

Mechanická sanace

Izolace zdiva by vždy měla proběhnout za účasti specializované firmy. Tradiční metodu, která je však dnes už přeci jen na ústupu, a to zejména kvůli své náročnosti, představuje sanace staveb podřezáním zdiva. Do spár se pak vkládá vhodná hydroizolace. Zabraňuje další koncentraci vody ve stěnách.


Chemická injektáž

V současnosti se jako vysoce efektivní a doporučovaná metoda používá chemická injektáž zdiva. Do stěn se pod tlakem napouští chemické prostředky, které způsobí, že se vlhkost rychle odstraní a dále nevzniká. Jde o účinné a rychlé řešení, při němž není nutné provádět žádné extrémně složité stavební úpravy. Metoda je tedy šetrná ke stavbě, zpravidla postačí pouze jednostranný přístup ke zdivu, které se má izolovat.

V rámci chemické injektáže zdiva se používají především speciální silikonové krémy. Jsou vhodné pro běžné cihlové domy. Pakliže je stavba převážně z kamene či smíšeného zdiva, odborníci spíše volí akrylátové gely, přičemž zde dochází k aplikaci tlakovým způsobem.

Izolace zdiva je leckde nezbytnou záležitostí. Najmete-li si na tuto práci dostatečně zkušené řemeslníky, zbavíte se problémů na dlouhá léta dopředu. Životnost stavby se tím prodlouží, zvýší se komfort bydlení, v neposlední řadě také hodnota nemovitosti, což oceníte v momentě, kdy budete dům prodávat, potažmo pronajímat. Kromě přímých metod, jež jsou zmíněné, se samozřejmě dá k celé problematice přistoupit také nepřímo, a to například drenáží okolní půdy. Pak se voda nebude dostávat tak snadno ke stěnám objektu. V neposlední řadě je vhodné použít na zdi speciální sanační omítky. Mají schopnost zabránit pronikání a zachycování vlhkosti.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
27. ledna 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.