Jak zajistit klid a pořádek v problematické romské osadě? V roce 1934 to vyřešilo jedno chytré rozhodnutí

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Národní listy - 1934, autor neuveden.
Uzavřené komunity lidí mohou být problém z hlediska dodržování pravidel, které platí „ve zbytku světa“. Jednou z takových komunit byly romské, nebo jak se říkalo dříve, cikánské osady. Historický článek z roku 1934 vám popíše, jakým moudrým rozhodnutím se zastupitelstvu města, pod kterou jedna romská osada spadala, podařilo u této „sociálně vyloučené lokality“ zajistit její bezproblémový chod.
Následující text pochází z roku 1934

I u nás se provádí cikánská justice.

Není to žert, ale věc vážná a zaslouží si pozornosti. Tak jako jiné obce, i Ťahanovce na Slovensku trpěly řáděním cikánů, jichž ve zvláštním táboře tu žije přes 200 osob.

Před dvěma lety bylo rozhodnuto na schůzi obecního zastupitelstva dáti cikánům vlastní „samosprávu“ a v táboře se pak konaly volby představenstva a od té doby je v táboře pod „starostováním“ cikána Štěpána Balogha pokoj.

Starosta se svými pomocníky přísně dbá toho, aby nebylo důvodů k výtkám a v táboře je ve všem pořádek. V těchto dnech byl v táboře zjištěn přestupník proti cikánským obyčejům a bylo rozhodnuto potrestati ho vlastní radou podle zásluhy, protože nežil pořádně se svou ženou.

Byl též odsouzen, a to primitivním způsobem, ale snad působivěji, než by se mu stalo před obvyklým soudem. Dva týdny musí choditi v ženské sukni a co nejvíce se musí objevovati na veřejnosti. Kromě toho musí čtyřikrát seškrábati bláto na všech ulicích tábora.

Tento originelní rozsudek byl hned uznán právoplatným přes to, že teoreticky má potrestaný cikán „právo“ odvolati se k cikánskému králi, kdyby se cítil rozsudkem bezprávně postižený.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1934, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. prosince 2023


Diskuze k článku „Jak zajistit klid a pořádek v problematické romské osadě? V roce 1934 to vyřešilo jedno chytré rozhodnutí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.