Vliv radia na délku lidského života.
Jistý vynikající lékař londýnský vyslovil domněnku, že snad všichni lidé umírají jenom následkem radioaktivní činnosti kúry zemské.
Sečte-li se každodenní množství vyzářeného radia na povrch lidského těla po dobu 70 let života, dospěje se právě ke smrtelné dávce tohoto prvku pro člověka. Určité množství radiových paprsků, soustředěných na lidské tělo, může způsobili smrt člověka.
Změříme-li přirozené vyzařování radia z pudy a vypočteme-li, jaké množství prvku tohoto by se nastřádalo za dobu průměrného života lidského 70 let, shledáme, že toto množství rovná se smrtelné dávce radia.
Jinými slovy, jestliže je na jediné straně radium pro život nepostradatelné, je na druhé straně, jak se zdá, příčinou konečného úpadku a smrti člověka.
Přirozeně jsou lidé, kteří dovedou lépe vzdorovati účinkům paprsků a dožijí se většího stáří nežli 70 let; jiní, méně sťastní, jsou v menší míře resistentní, ztrácejí podle této teorie dříve svoji vzdornost a umírají záhy v mladých letech.
Skutečnost, že doživotní působení radiového záření zeměkoule odpovídá asi smrtelné dávce radia, má pro pokolení lidské nesmírný význam.
Kdyby se totiž podařilo chrániti organismus lidsky od škodlivého vlivu radia, není vyloučeno, že by mohl člověk žiti třeba déle, možná dokonce i libovolně dlouho.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak všudypřítomná radioaktivita zkracuje lidský život“