Jak se v roce 1919 žilo českým dělníkům v Kyjevě? Varovali nás před ruským komunismem

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Pozor - 1919, autor neuveden.
Šikovní čeští dělníci našli své uplatnění na celém světě - včetně Ruska. Jak se jim tam žilo v době, kdy ruští bolševici, slibující blahobyt pro všechny dělníky a rolníky, převzali moc? Prohlášení českých dělníků, kteří v roce 1919 chtěli Československo před komunisty varovat, dává jasnou odpověď.
Následující text pochází z roku 1919

Varování českých dělníků před komunisty.

České dělnictvo v Rusku varuje své soudruhy v Československé republice před bolševictvím.

V ruském Kijevě konal se dne 8. října t. r. tábor českého dělnictva. V přijaté resoluci, která byla nyní doručena „Nár. Listům“, se uvádí:

„Vláda sovětů, vydávající se za vládu dělníku a rolníků, zanechala v nás tu nejsmutnější vzpomínku.

Nezaměstnanost, nouzí, hlad, chlad, surové potlačování svobody osobní, svobody tisku a slova, prohlídky, zatýkání, věznění a na konec i popravy, jež jsme tu v plné míře přežili, nejsou v žádném souhlasu s těmi tužbami a ideály, jichž splnění jsme mohli od ní, jakožto vlády proletářské, očekávati.

Udavačství, inspirované oficielně, represse a násilí stíhaly nejen buržoazii a inteligenci, ale i každého ve svém smýšlení neodvislého dělníka. Prohlašujeme všem i každému, že ze všech vládních soustav, námi zde přežitých, vláda sovětů byla tou nejhorší. Vše, co se zde dělo, dá se porovnati jen s tou nejtemnější dobou carského absolutismu.

Ze všech ideálů, jimiž se organisované dělnictvo povznášelo: bratrstvím, rovností, svobodou a spravedlností - bolševictví neuskutečnilo ani jeden! Na místo starého byrokratismu nastoupilo papírové carstvo a chaos v kancelářích neopeřených mladíčků-komisařu. Úplatnost a protekci nejen, že se nestarali odstraniti, nýbrž vypěstovali do obrovských rozměru.

Místo obchodu vzkvetlo to nejnesvědomitější spekulantství. Poměrný hospodářsky blahobyt a žaludková sytost starého režimu byly zaměněny hladem, chladem a epidemickými nemocemi, místo spokojené price — nezaměstnanost, nervosita, úžas, strach i násilí.

Jako Čechové protestujeme to nejrozhodněji proti řádění českých komunistu v Kijevě, na jichž udání byla celá řada našich rodáků vězněna a popravena. Sdělujíce tyto své smutné zkušenosti dělnické veřejnosti v Československé republice, varujeme své soudruhy před cestou, nastoupenou komunisty v Rusku a zvláště pak českými komunisty v Kijevě.“


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1919, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. února 2022


Diskuze k článku „Jak se v roce 1919 žilo českým dělníkům v Kyjevě? Varovali nás před ruským komunismem“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.