Jak se kdysi žilo ševcům a proč dnes už „ševcovina“ nemá takovou pověst jako dřív?

původně vyšlo: České slovo - 1937, autor Josef Novák.
Zajímá vás, jak se před sto lety žilo ševcům? Jaký zvuk toto důležité povolání kdysi mělo? A také proč najednou začalo být čím dál těžší sehnat dobrého ševce, který vám opraví nebo dokonce ušije boty? To všechno vám prozradí zajímavý historický článek z roku 1937. Hodně z tehdejšího textu jistě platí i dnes.


V obuvnické dílně kdysi a dnes

Ševci, kteří se neproslavili a ševci, kteří jsou známí v celém světě

Je smutnou skutečností, že ruční výrobě obuvi byla zasazena velká rána tovární výrobou. Ty tam jsou doby, kdy v dílně u mistra pracovalo 6—10 i více dělníků, kteří dělali jenom práci novou. Buď zakázkovou práci, nebo když té bylo méně, jarmareční. Správky a jiné opravy, to byla práce pro učně, kterých v takové větší dílně bylo vždy 3—6, nebo pro méně schopné dělníky.

Práce bylo až moc, výdělky dělníků byly dobré. Podle toho byla i nálada v dílně vždy dobrá. Při práci se zpívalo. Pak přišla sobota, den výplaty. S výplatou v kapse odešli tovaryši někam tancovat, aby zase v pondělí nastoupili práci.

Ovšem, ti lehkomyslnější, kterých vždy bylo více než těch pořádných, přicházeli do dílny až v úterý, ba někteří až ve středu. To se světilo »modré pondělí«, někdy i úterý. To již ovšem neměli peněz. Ale lehce se tomu pomohlo, vzal se »foršus« a zas se pracovalo dál.

— Kdyby se to mělo vztahovati na všechny, to by bylo pro některé křivdou. Bylo hodně podnikavých, kteří dovedli využiti tehdejší příznivé situace ve svůj prospěch. Po určité praxi se osamostatnili a dnes jsou situovanými muži.

Tehdy bylo výjimkou, když vydržel dělník u mistra rok. Když se mu něco nelíbilo, opustil práci a šel dál. Dobrý dělník našel práci vždycky a všude. Ti dělníci, s tuláckou krví v těle, vydrželi u mistra nejvýš i nebo 2 měsíce. To bylo ale kdysi. Před válkou a krátký čas po ní.

A jak to vypadá nyní? Máte-li rozedranou obuv, potřebující opravy, navštivte svého obuvníka a co uvidíte? Mistr pracuje sám. Ani toho učně nevidíte. A když, tak je to řídká výjimka. Zeptejte se dnešních mladých hochů, čím by chtěli býti. Buďte ujištěni, že ani jeden neřekne: obuvníkem.

Je skutečně bílou vránou ten, který, maje všechny měšťanky, šel by na »ševcovinu«. A co ještě úsměšků musí vytrpět. »To se už na nic nehodíš, že jsi ševcem?« Jako kdyby jen ten, co se již ničím nehodí, stačil na obuvníka!

Či k obuvnickému řemeslu není třeba inteligentních a podnikavých mladých lidí? To by si měli uvědomit všichni ti obuvničtí mistři, kteří mají v učení hochy, kteří neprospívali ve škole a neměli by přijímat do učení chlapce, kteří chodili třeba celých 7 let do jedné třídy.

Tím by zeslabili veřejné mínění, že »nehodíš-li se k ničemu, půjdeš za ševce«. Nedivím se dnešní mládeži, že z jejích řad se rekrutuje nepatrné procento hochů, kteří by se chtěli stát obuvníky. — Vždyť ten titul strojní zámečník, automechanik, zubní technik atd. docela lépe zní než »to je švec«. To už je tradiční slovo. O něm si už většina lidí myslí, že se už na nic jiného nehodil.

Ale neplatí to zase všeobecně: jsou ševci, kteří se ve světě proslavili, a jsou ševci, kteří se chlubí právě tím, že si zvolili za řemeslo ševcovinu. Příčinou úsměšků veřejnosti bývalo, že poměrně málo hochů s dobrým propouštěcím vysvědčením chodilo na obuvnické řemeslo. Šli do kanceláří a do jiných dílen.

Bude ještě nějakou dobu trvat, než se na obuvnické řemeslo přestanou jiní dívat s patra. Ale ta doba přijde. Přičiněním mistrů — že se budou snažit a brát do učení jen takové hochy, ze kterých mohou býti později dobří a podnikaví mistři, a nynější mladá generace, která se již učí nebo bude učit obuvnickému řemeslu.

Pak to pořekadlo, že »řemeslo má zlaté dno« stane se jistě u obuvníků skutečností. V každém oboru se dobrý řemeslník uplatní velmi dobře.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1937, autor Josef Novák.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. března 2023


Diskuze k článku „Jak se kdysi žilo ševcům a proč dnes už „ševcovina“ nemá takovou pověst jako dřív?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.