Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak probíhal první veřejný let inženýra Jana Kašpara

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1910, autor —a.
Milujete létání a obdivujete první letecké průkopníky? Článek z roku 1910 vám popíše, jaké to bylo když se veřejně do vzduchu dostal první český aviatik.


První český aviatik.

Praha spatřila konečně po nešťastných, barnumskou reklamou ohlašovaných letech chuchelských skutečného aviatika, inž. J. Kašpara, jehož stálé úspěchy nás tím více těší, že nejsou provázeny křiklavou reklamou, ale jsou skromně ohlašovány, tak jako byly skromné referáty o jeho úspěších na letišti pardubickém.

Pan Kašpar podnikl 14. a 15. srpna v Proseku u Prahy na svém jednoplošníku Blériotově dva zdařilé lety. Zvláště působivý byl let pondělní, kdy počasí bylo přímo nádherné, a letadlo, skutečně vážce podobné, se vznášelo bez kolísání pod blankytem oblohy.

Škoda, že vada v zapalování motoru předčasně skončila zdařilý let, neboť za takového času lze tvořiti rekordy.

Zapalování u motorů výbušných je stále nejchoulostivějším bodem celé konstrukce a zvláště u letadel je nutno věnovati mu intensivní pozornost.

Bylo by skutečně na čase, aby všichni, kdož prakticky se věnují aviatice, hleděli tento choulostivý detail zdokonaliti tak, aby jeho činnost neselhávala.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1910, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. listopadu 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak probíhal první veřejný let inženýra Jana Kašpara


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: