Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak celý svět bojoval s epidemií tuberkulózy

původně vyšlo: Eva - 1914, autor neuveden.
Epidemie není jen koronavirus a Covid-19. Z minulosti většina lidí zná epidemii Španělské chřipky. Ale jen málokdo si vzpomene na tuberkulózu, která sužovala celý svět a smrtelně ohrožovala děti i dospělé. Jak to kdysi s řešením epidemie tuberkulózy bylo vám prozradí článek z roku 1914.


Mezinárodní rozšíření a potírání tuberkulosy.

Mezinárodní svaz žen vydal přehlednou statistickou zprávu o stavu tuberkulosy ve 24 státech.

Statistika dokazuje, že tuberkulosy všude ubývá, nejvíce však v Dánsku a Německu. Nejmenší počet tuberkulosních osob vykazuje Australie. V Rusku, Řecku a Belgii nenastal podstatný pokles.

Co se týče vlivu tuberkulosy na věk a pohlaví, jest úmrtnost v útlém věku od 1 do 5 let velmi vysoká. Zajímavo jest, že v tomto věku umírá více hochů než děvčat. U mužů dosahuje úmrtnost nejvyššího stupně od 25. do 45. roku, u žen od 15. do 30. roku, načež zase klesá.

K úspěšnému potírání tuberkulosy považuje se povinné hlášení onemocněni za nutné. Jest zavedeno v některých státech německých, dále v Dánsku, Norsku, Anglii a Skotsku. V Irsku jest ponecháno místním úřadům, aby zavedly povinné hlášení. V Novém Yorku mohou býti osoby s pokročilou tuberkulosou nuceně isolovány.

Zvláštní léčebny pro pokročilé případy tuberkulosy jsou v Irsku, Dánsku, Norsku a Kanadě. V Německu byly zvláštní léčebny málo vyhledávány, proto jak těžké, tak vyléčitelné případy léčí se tam ve stejných sanatoriích; také vzhledem k tomu, že tím posiluje se víra v uzdravení.

O pokusech s léčením tuberkulosy se názory rozcházejí. Platí to zejména o léčení tuberkulinem. Nejnověji používá se s nejlepším úspěchem léčebné methody pneumo-thoraxové a to ve Francii, Finsku, Rusku, Dánsku, Norsku, Řecku a Anglii. V Anglii bylo touto methodou vyléčeno 400 souchotinářů.


Původní zdroj historického článku:
Eva - 1914, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. dubna 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.